Онкологія: що має насторожити самого пацієнта розповів головлікар Інституту раку

Автор: Любава Лисичкіна
00:44 09.08.2022

Війна – не привід нехтувати здоров’ям. Впродовж останніх років найчастіше виявляли рак молочної залози, потім – рак легені, колоректальний рак та рак передміхурової залози. Чоловіки хворіють на 19% частіше ніж жінки.

Онкологія: що має насторожити самого пацієнта розповів головлікар Інституту раку
Світлодіодне освітлення

Як зазначає головний лікар Національного інституту раку Андрій Безносенко, щороку в Україні діагностують трохи менше ніж 120 тис. нових випадків захворювання на рак, а показник смертності становить понад 55 тис. щорічно. Однак, кількість звернень пацієнтів до онкологічних закладів значно зменшилася за останні роки. 

За словами Безносенка, умови війни ще більше ускладнюють можливості раннього виявлення та лікування раку. Сьогодні звернення до лікаря на окупованих територіях часто є неможливим або вкрай складним, внутрішньо переміщені особи стикаються з чергами та логістичними труднощами отримання спеціалізованої допомоги на нових місцях, люди, які виїхали за кордон витрачають час, аби адаптуватися до умов іншої системи охорони здоров’я.

“Більше того, населення країни перебуває в умовах хронічного стресу та тривоги, що негативно впливає на стан здоров’я. Невдовзі ми отримаємо хвилю пацієнтів із вперше встановленим діагнозом раку вже на пізніх стадіях, оскільки війна перешкоджає вчасному зверненню за медичною допомогою”, – зазначає лікар.

Які симптоми можуть підказати пацієнту про ймовірність тієї чи іншої форми раку чи бодай мають змусити проявити певну онконастороженість?

Із загальних неспецифічних ознак, як говорить медик, виділяють:

  • відчуття виснаженості або постійна втомлюваність, які не зменшуються та не минають після відпочинку;
  • блідість шкіри та слизових оболонок;
  • безпричинна втрата ваги;
  • набряк або пухлиноподібні утворення в будь-якій ділянці тіла;
  • відчуття болю та дискомфорту (без видимої причини) в будь-якій частині тіла, зокрема, «нового» характеру, яке не зникає або посилюється;
  • постійні чи періодичні: лихоманка або нічна пітливість; збільшення лімфатичних вузлів тощо.

Щодо специфічних симптомів за наявності пухлин різних систем організму, можна виділити наступні:

  • При пухлинах черевної порожнини можливі розлади роботи кишківника (діарея або закрепи — постійні або періодичні тощо), несиметрична деформація живота, спастичний біль, домішки крові в калі.
  • Для злоякісних пухлин шкіри – нерівності та пігментації, які кровоточать, збільшуються в розмірах, змінюють колір, з’являються нові родимки або візуально змінюються, наприклад, виникають виразки, які не загоюються.
  • При пухлинах шиї та легень можливий кашель та/або захриплість голосу, які не супроводжуються іншими симптомами ГРВІ,  на фоні симптоматичного лікування не настає покращення. Також можливі носові та легеневі кровотечі.
  • Онкологічній патології сечостатевої системи притаманний біль, домішки крові в сечі, зміни звичної частоти сечовипускання, біль внизу живота, патологічні виділення з піхви, в тому числі кров’янисті у період між менструаціями або під час менопаузи.

Чи може загальний аналіз або біохімія крові сигналізувати про доцільність  обстеження на наявність онкопатології?

 Загальноклінічні аналізи не є специфічними в цьому плані і лише можуть наштовхнути на думку про ураження організму чи системи органів. Якщо в результатах таких аналізів є відхилення, то візит до сімейного лікаря — це найкраще рішення, акцентує онколог.  

“Щодо сигналів тривоги, то ними можуть бути зниження гемоглобіну чи клітин крові (еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів) у загальному аналізі крові, або підвищення печінкових ферментів (АЛТ, АСТ, лужна фосфатаза) у біохімічному аналізі крові. Та не варто зациклюватися на цьому й самостійно встановлювати собі діагноз і будувати маршрут лікування — поруч з вами завжди є лікарі!”, – додає Безносенко.

Програми раннього виявлення раку

В Україні діє низка програм із раннього виявлення раку, затверджених МОЗ, вони оплачуються державою відповідно до програми медичних гарантій (ПМГ 2022), тобто є безоплатними для пацієнтів. До ПМГ включено 6 інструментальних досліджень, спрямованих на ранню діагностику найпоширеніших онкозахворювань — мамографія, колоноскопія, цистоскопія, езофагогастродуоденоскопія, гістероскопія та бронхоскопія. Для пацієнта безоплатними є:

  • діагностична або лікувальна процедура з анестезією, за потреби;
  • гістологічне дослідження взятого матеріалу, за потреби;
  • аналіз та опис результатів дослідження.

Щоб пройти такі дослідження безоплатно, нагадує Безносенко, пацієнту потрібно звернутися до свого сімейного або лікуючого лікаря, який випише направлення на обстеження. Пацієнт може обрати будь-який зручний для нього медичний заклад (комунальний, наприклад, обласні та регіональні онкодиспансери, або приватний), який уклав договір з НСЗУ на надання амбулаторних пріоритетних послуг.

До слова, столичний онколог розповів, як швидко рак молочної залози може рости та поширюватися.

Великий Київ у Google News

підписатися