Одна згадка про нього лякає росію понад 300 років: у Лаврі відкрилась мастабна виставка про Івана Мазепу

10 фото

У Національному заповіднику “Києво-Печерська лавра” відкрилася постійна виставка “Мазепа. Стратегія європейської України”, присвячена гетьману Івану Мазепі, чия боротьба за свободу і права Козацької держави понад 300 років тому стала історичним прецедентом.

Як повідомляється на Facebook-сторінці заповідника, експозиція підкреслює, що Україна завжди була частиною Європи, а сучасна боротьба проти російської агресії, яка прагне знищити українську ідентичність, повертає голос Мазепі та його ідеям.

Виставка, розгорнута у семи залах 4-го корпусу Лаври (Келії соборних старців), представляє унікальне зібрання артефактів козацької доби.

Серед них – бойова шабля Мазепи з фондів Чернігівського обласного історичного музею, парадна шабля XVII століття із зображеннями подій Русі, Литви та Польщі, а також шабля з клеймом династії Гіреїв, що свідчить про дипломатичні зв’язки з Кримським ханством.

Також експонуються історичні документи, твори мистецтва, коштовності, стародруки, одяг, ікони та Царські врата з іконостаса Борисоглібського собору Чернігова, які розкривають феномен “мазепинського бароко” та європейські цінності України того часу.

Іван Мазепа – фундаментальна постать, лідер, який обрав європейський шлях для України. Його епоха показує, ким є українська нація”, – наголосив міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький.

Директорка Скарбниці Національного музею історії України Наталія Панченко підкреслила, що артефакти демонструють європейську ідентичність України, її право на опір і військове самоуправління.

За словами очільниці заповідника “Чернігів стародавній” Наталії Ребрової, Мазепа уособлює спроможність діяти попри виклики, спираючись на освіту й досвід.

  • Адреса: вулиця Лаврська, 9.
  • Відвідування входить у загальний квиток заповідника.

Читайте також: Чи не пора відновити історичну справедливість та повернути “Мазепинську” назву Могилянці – вчений

Нагадаємо, у Лаврі із нагоди 325-річчя освячення храму Всіх святих уперше пройшла панахида за її побожним меценатом і ктитором — гетьманом Іваном Мазепою, якого московська церква піддала анафемі за небажання коритися царю.

Як повідомляв “ВК”, у 2023 році у Києво-Печерській лаврі презентували відреставрований Мазепин дзвін – фото.