Карткові обмеження, запроваджені для запобігання зловживанням і протизаконній діяльності через механізм P2P-переказів, досі діють у більшості комерційних банків.
Вже з 1 червня 2025 року набудуть чинності нові правила карткових переказів: ліміт для клієнтів середнього та низького ризику знизиться зі 150 тис. грн/міс. до 100 тис. грн/міс., тоді як для високоризикових клієнтів він залишиться на рівні 50 тис. грн/міс.
Наразі більшість банків застосовує обмежувальні заходи у разі нетипової активності на картковому рахунку або перевищення ліміту на перекази. У першу чергу банк може заблокувати рахунок, який вважає підозрілим.
Механізм розблокування рахунку детально пояснила Марина Павленко, провідна експертка з фінансового моніторингу ГЛОБУС БАНКУ. Вона також надала кілька порад, як уникнути небажаного блокування картки.
Якщо клієнт отримав повідомлення про блокування рахунку або не може здійснити жодної транзакції (наприклад, оплатити покупки в магазині), вона радить не зволікати і негайно звернутися до банку через будь-який доступний канал зв’язку.
Після звернення банк може попросити клієнта надати документи, що підтверджують доходи, або пояснення щодо активності за карткою. Важливо, щоб клієнт із розумінням поставився до такої вимоги
У більшості випадків після надання пояснень і документів клієнтові відновлюють доступ до рахунку. Якщо ж надана інформація виявляється недостатньою або не пояснює суть операцій, клієнту, ймовірно, доведеться змінити банківську установу.
У такому разі клієнт сам ініціює переказ наявних коштів з рахунку
Також банк має право з власної ініціативи припинити ділові відносини з клієнтом і закрити рахунок (відповідно до статті 15 Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»). У такому випадку банк інформує Держфінмоніторинг.
Якщо рахунок закрито за ініціативи банку, клієнту необхідно надати реквізити іншого рахунку в будь-якому банку для переказу залишку коштів. Слід зазначити, що банк може стягувати додаткову комісію — її розмір встановлюється кожним банком окремо. Інформацію про це зазвичай заздалегідь публікують на офіційних сайтах банків, аби уникнути непорозумінь.
Комерційні банки зацікавлені в тому, щоб їхні клієнти були максимально поінформованими — “озброєними” знанням про те, як уникнути блокування рахунку. Крім того, діє стратегія “Знай свого клієнта”, яка дає змогу в разі нетипових ситуацій — наприклад, надмірної активності за карткою, що не відповідає підтвердженим доходам — звертатися до клієнта по роз’яснення, — сказала Марина Павленко. —
Хочу підкреслити: банки не зацікавлені у втраті клієнтів. Вони не каральні органи. Наше завдання — допомогти, проконсультувати, надати весь спектр можливих послуг. Але, звісно, йдеться про сумлінних клієнтів, які не порушують закон
Довідка від Центру економічних досліджень та прогнозування “Фінансовий пульс”
За даними Державної служби фінансового моніторингу України, у 2024 році Держфінмоніторинг отримав та обробив 1,75 млн повідомлень про фінансові операції (проти 1,42 млн у 2023 році).
За перший квартал 2025 року кількість повідомлень становила 448 075 і збільшилася на 18,35% порівняно з першим кварталом 2024 року. Основну частину повідомлень було отримано від банків — 99,49% від загальної кількості. Частка повідомлень від небанківських фінансових установ склала 0,51% (проти 0,48% за результатами першого кварталу 2024 року).
Основну частку становлять повідомлення про порогові фінансові операції (77,81% від загальної кількості) та про підозрілі фінансові операції (22,03%).
Порогові фінансові операції — це операції, що мають ознаки, передбачені регуляторними актами з фінансового моніторингу, та дорівнюють або перевищують поріг у 400 тис. грн (для суб’єктів господарювання, які проводять лотереї та/або азартні ігри — поріг становить 55 тис. грн).
Підозрілі фінансові операції — це операції, що мають характеристики, які відповідають індикаторам підозрілості, наведеним у регуляторних актах та внутрішніх нормативних документах фінансових установ.