Про це розповів радник прем’єр-міністра України Юрій Бойко.
“Зараз, коли надворі потеплішало, попит на енергію дещо зменшився, завдяки чому вдалося скоротити обмеження споживання (хоча зовсім їх уникнути все одно не вдається). Проте коли настане літня спека, навантаження на систему знову зросте. Досвід показує, що можна багато разів закликати населення до ощадливого споживання, проте люди все одно увімкнуть кондиціонери. І це примусить енергетиків вдаватися до регулярних відключень”, – прогнозує посадовець.
За його словами, слід готуватися до того, що обмеження споживання надовго стануть частиною нашого життя.
Бойко зауважив, щоминулого літа Україна не мала настільки масштабних і системних руйнувань інфраструктури. Частина теплової генерації уціліла і працювала, поки іншу частину відновлювали. Це дало можливість влітку обійтися без відключень енергії, а згодом успішно пройти і зимовий сезон.
“Сьогодні ситуація набагато гірша. Попереду – величезні обсяги роботи. А потужностей, які можуть підстрахувати систему, поки відновлюються зруйновані електростанції, а також відбувається плановий ремонт на атомних станціях, практично не залишилося. Саме тому влітку не вдасться обійтися без обмежень. При цьому слід розуміти, що масштаби руйнувань на багатьох об’єктах є такими, що попри всі намагання відновити їх роботу до зими не вдасться”, – деталізував радник.
Тим не менш, на всіх електростанціях ведуться відновлювальні роботи, і енергетики будуть старатися повернути в мережу максимальну кількість потужностей. Звичайно, повністю відновити енергетичний потенціал цього року не вдасться, але навіть якщо в роботу буде повернено 8-10 енергоблоків, це вже стане помітним внеском в підтримання енергопостачання.
Місцевим громадам і комунальним підприємствам також варто поспішити, додав Бойко. На його думку, у них є 4-5 місяців для підготовки до проходження зими в умовах перерв в енергопостачанні. Необхідно подбати про те, щоб навіть за несприятливих сценаріїв міста могли забезпечити роботу найкритичніших систем: опалення, водопостачання, каналізації тощо. Наразі є достатньо часу для того, щоб здійснити необхідні роботи, і важливо, щоб цей час не був змарнований.
До слова, у Києві встановлять 6 міні-ТЕЦ. Раніше у Києві презентували концепцію підвищення стійкості енергосистеми міста. Як розповів заступник голови КМДА Петро Пантелеєв, у столиці вже почали створювати мережі локальних джерел когенерації, які одночасно вироблятимуть тепло і електроенергію.