Оберег, культурна зброя, національний бренд: сьогодні День вишиванки

Автор: Галина Ворона
13:58 19.05.2022

Сьогодні весь світ відзначає День вишиванки. Вона народжується зі співом та молитвами і стає справжнім оберегом. Її оспівують в піснях та віршах, бережуть як зіницю ока, передають із покоління в покоління. Ця частина національного одягу вважається одним із найбільш впізнаваних елементів нашої спадщини, наш етнічний бренд.

Оберег, культурна зброя, національний бренд: сьогодні День вишиванки

Сьогодні вишита сорочка – наша культурна зброя, спосіб заявити світу про свою належність до української нації, стійкість та незламність українського духу, про те, що українці – вільний народ. І що перемога буде за нами!

Кілька фактів з історії української вишиванки

  • Для немовляти першу сорочку вишивали на тканині, яка оброблялася свічками хрещеними при хрещенні малюка. Вважалося, що дитину захищають від бід, негараздів і нечисті, таким чином. Також, в деяких регіонах, на цих сорочках вишивали в непомітному місці червоний хрест.
  • Коли починався посівний сезон, в українців були приховані спеціально вишиті для цього сорочки. Одягалися всі в таку сорочку і влаштовували цілу виставу, просили у землі врожаю, співали, водили хороводи (цей звичай сягає корінням до давньослов’янських традицій).
  • Є ще й такий звичай: молода наречена мала подарувати нареченому і його батькам по вишитій сорочці. Сорочку для майбутньої свекрухи обов’язково перед тим, як сісти вишивати, потрібно було вимочити в дуже солоній воді, щоб уникнути бід і сліз в майбутній сім’ї.
  • Наші пращури вважали, що прилегла до тіла сорочка – це провідник магічної сили, яка оберігає свого власника від усього поганого. У зв’язку з цим було і багато прикмет і забобонів. Сорочки для жінки пряли тільки з конопель або льону. Вважалося, що ці рослини захищають майбутню матір і її, ще не народжене дитя.
  • Величезне значення надавалося і орнаменту на вишитих сорочках. Не можна було переймати малюнок, наприклад, у подруги або родича, так як це означало що людина як би «забирає» або «повторює» чужу долю.

Вишита сорочка – це не просто красивий одяг, а історія і культура цілого народу. За малюнком і техніці вишивки можна простежити вплив різних стародавніх культур і народів. Вишиванку берегли більше, ніж гроші, адже вона була оберегом і захистом. Це культовий і в деякому роді магічний предмет одягу.

Читайте  також: Завдяки вишиванці ми глибше відчуваємо тисячолітню Україну, яка живе у наших серцях – Порошенко

Великий Київ у Google News

підписатися