Нянь, сантехніків та кур’єрів з доставки планують розшукувати через сайти оголошень, щоб платили податки – законопроект в Раді

Автор: Оксана Тупальська
11:50 24.10.2023

Група парламентарів придумали, с кого стягнуть понад 5 млрд грн до державного бюджету. Через сайти, де люди індивідувально подають оголошення про послуги, як, наприклад “пострижу пса”, “відремонтую кран”, “встановлю пральну машинку” чи “зніму весільне відео” планують розшукувати спеціалістів та штрафувати, якщо ті не звітують перед податковою.

Нянь, сантехніків та кур’єрів з доставки планують розшукувати через сайти оголошень, щоб платили податки – законопроект в Раді

Автори ідеї – Ярослав Железняк та Данило Гетьманцев, а також група депутатів від “Слуг народу”. Неймовірний дохід від реалізації законопроекту № 10166 спрогнозувала Київська школа економіки (як відомо, очолювана колишнім міністром економіки Тимофієм Миловановим). 

Відповідно до задуму, має здійснюватися моніторинг сайтів оголошень, де різного роду спеціалісти шукають підробіток та пропонують разові послуги. Після цього – на адміністраторів сайтів буде покладена відповідальність за сповіщеня та допомогу в штрафуванні авторів об’яв. Звичайно, за умови, якщо ті, що подали оголошення, не зареєстровані як ФОПи і не сплачують податки.

В законопроекті приписали довгий перелік послуг, надавачів яких шукатимуть через сайти аби оштрафувати:

1) надання послуг із догляду за хворими, особами з інвалідністю, недієздатними або обмежено дієздатними особами, особами похилого віку;
2) надання послуг таксі, та інші послуги перевезення легковими автомобілями;
3) кур’єрська діяльність (послуги з доставки на дім);
4) проведення ремонтних робіт об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості;
5) надання послуг перекладу;
6) дресирування та догляд за домашніми тваринами;
7) діяльність із організації та проведення святкових заходів (тамада, ведучий);
8) діяльність у сфері охорони здоров’я людини, яка не потребує ліцензії (діяльність медсестер, фізіотерапевтів або іншого парамедичного персоналу у сфері оптометрії, гідротерапії, лікувального масажу,
трудотерапії, логопедії, хіроподії, гомеопатії, мануальної терапії, голковколювання, діяльність психоаналітиків, психологів і психотерапевтів);
9) послуги з виконання фоторобіт;
10) послуги домашньої прислуги;
11) послуги з догляду за дитиною;
12) послуги, пов’язані з очищенням та прибиранням житлових приміщень за індивідуальним замовленням фізичних осіб;
13) послуги з ремонту на дому одягу та побутових текстильних виробів;
14) послуги з ремонту на дому трикотажних виробів;
15) послуги з ремонту на дому шкіряних галантерейних та дорожніх виробів;
16) послуги на дому з ремонту радіотелевізійної та іншої аудіо- і відеоапаратури;
17) послуги на дому з ремонту електропобутової техніки та інших побутових приладів;
18) послуги на дому з технічного обслуговування і ремонту музичних інструментів;
19) перукарські послуги на дому;
20) послуги на дому з манікюру та педикюру

Окрема увага – до власників автомобілів, які час від часу або на регулярній основі підробляють таксистами.

“За даними дослідження Київської школи економіки, близько 300 тисяч водіїв, які займаються перевезеннями легковими автомобілями на замовлення, співпрацюють з адміністраторами онлайн-сервісів («цифровими платформами»)… Загалом фіскальний ефект оцінюється у 1 939 млн грн з потенційно можливих 2 520 млн грн, тобто, приблизно 80% від потенційно можливого”, – вказано у пояснювальній записці до законопроекту.

Від решти спеціалістів, очікують отримати приблизно 3 млрд грн. Мовляв, в країні підробляють кур’єрами з доставки щонайменше 20 тисяч осіб і бюджет через них недоотримує на рік 200 млн грн, а інші послуги надають близько 400 тисяч людей, внаслідок розшуку яких можна залучити 3 млрд грн.

Усіх спеціалістів пропонують перевести на спеціальний режим оподаткування. 

Доходи, отримані фізичною особою в рамках спеціального режиму, оподатковуються за ставкою 6%, якщо сума отриманого доходу протягом року не перевищує 153 розмірів мінімальної заробітної плати, а у разі перевищення такої суми – застосовується ставка 18% до суми перевищення.

Документ передбачає, що власники сайтів оголошень (цифрових платформ) мають впродовж 20 днів від після завершення звітного (податкового) кварталу зобов’язані подавати Державній податковій службі інформацію про суми доходів, отримані з використанням цифрової платформи фізичними особами, які повідомили оператора цифрової платформи про застосування спеціального режиму оподаткування.

Якщо ж оператори цифрових платформ, резиденти та нерезиденти, не нададуть відомості про всіх, хто у них подав оголошення, вони, в разі ухвалення законопроекту, мають притягатися до відповідальності. 

Нагадаємо, у Україні в 2023-му податок на квартири та будинки сплачують за новими правилами.

Які податки доведеться сплачувати ФОПам можна дізнатися за посиланням

Великий Київ у Google News

підписатися