Одоробло на Печерську: чому кияни блокують вулицю Московську? Нова скандальна забудова в центрі Києва

13:51 12.10.2020

У перший день жовтня місцеві жителі блокували проїзд по вулиці Московській з вимогою припинити будівництво багатоповерхівки. Нова споруда загрожує руйнуванню сусідніх будинків. На місце подій прибули спецпризначенці, які за твердженням протестувальників охороняли забудову. Зрештою будівельні роботи були призупинені, оскільки люди були налаштовані рішуче.

Одоробло на Печерську: чому кияни блокують вулицю Московську? Нова скандальна забудова в центрі Києва
оренда квартири Київ

Через суспільний резонанс вже за декілька днів – 5 жовтня в приміщенні Печерської РДА відбувся круглий стіл між забудовником, мешканцями навколишніх будинків та представниками громадськості.

Незважаючи на спроби працівників адміністрації за вказівкою голови Печерської РДА Наталії Кондрашової заборонити присутність журналістів, знімальній групі «Великого Києва» все ж вдалося потрапити на цю зустріч та взяти коментарі в учасників.

Короткий виклад історії

Мешканці сусіднього гуртожитку по вул. Левандовська, 4 вимагають від місцевої влади термінового незалежного обстеження їх будинку і гарантійного листа, що будівлі не загрожує руйнація.

Як розповіла мешканка будинку Наталя Якименко, ініціативна група свого часу замовили незалежну експертизу і її висновки вразили: фундамент тріснув, а будинок тримається на одній стіні.

Місцеві жителі також  звинувачують чиновників у змові із забудовником та у повній бездіяльності.

Оскільки Департамент транспортної інфраструктури КМДА свого часу видав дозволи на переміщення будівельного паркану, а органи благоустрою бездіяли попри неодноразові виклики.

«Змінюється влада, але нічого не  змінюється всередині!» – резюмує місцева жителька.

Що відомо про забудовника?

Замовником будівництва на ділянці за адресою вул. Московська, 7 виступає ТОВ «Расмус». Майбутній ЖК «Арсенал Хаус» матиме різну поверховість – від 7 до 16. А от виконавцем робіт зазначено будівельну компанію «bUd development», яку Служба безпеки України підозрює у нанесенні шкоди державним інтересам на понад 500 мільйонів гривень шляхом «відмивання» коштів на будівництві.

«Уникаючи встановленого порядку оподаткування, ділки виводили кошти на рахунки підконтрольних іноземних компаній під виглядом повернення інвестицій», — йдеться в повідомленні СБУ. Правоохоронці провели 10 обшуків за адресами розташування офісних приміщень, житлового будинку та квартир, які використовували учасники протиправної схеми. В тому числі обшуки проведені у Вадима Столара – депутата від “Опозиційної платформи — За життя” і члена Комітету Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики. Після того, як Віталій Кличко став мером, Вадима Столара називали “сірим кардиналом Києва” мовляв, саме він керує містом. Аж поки зі зміною влади в країні не з’явилась інформація, що «посаду смотрящего» зайняв Денис Комарницький.

Про що йшлося під час круглого столу в Печерській РДА

На зустрічі в РДА були чинні депутати Київради та кандидати від різних партій. Серед присутніх, крім громадських діячів, було і чимало практикуючих юристів та адвокатів. Дискусія постійно переходила в юридичну площину.

Михайло Присяжнюк (правозахисник, телеведучий, кандидат в депутати Київради від партії «Слуга народу») застеріг від наслідків можливого руйнування будинку і навіть пригрозив, що у разі не виконання головою РДА своїх обов’язків, він разом із колегами будуть змушені звернутися до Зеленського щодо її звільнення.

На що Наталія Кондрашова відповіла: «Михайле, ми з вами з однієї команди!». Певно,  маючи на увазі, що голів райдержадміністрацій призначає саме Президент.

Святослав Кутняк (депутат Київради, кандидат в депутати від партії «Народовладдя») теж вважає, що будівництво є незаконним, оскільки згідно діючого Генплану Києва дана ділянка знаходиться в зоні середньоповерхової забудови.

Це означає, що у даному мікрорайоні діють обмеження висотності у 27 метрів або не вище 8 поверхів. На його думку, забудовник корупційним шляхом всього лиш протягом одного дня отримав містобудівні умови і обмеження (МУО) на будівництво 16-поверхівки і це було зроблено саме в переддень впровадження відкритого електронного реєстру таких МУО.

Також він акцентує увагу на цікаве рішення Київради від 02.04.2015р. №317/1182 «Про забезпечення недопущення самочинного будівництва та самовільного зайняття земельних ділянок», згідно якого виключно на Департамент міського благоустрою і на відповідну районну в місті Києві державну адміністрацію покладається обов’язок забезпечити вжиття заходів, а саме:

1) знесення об’єкта, який будується на самовільно зайнятій земельній ділянці;

2) обмеження доступу до земельної ділянки у випадку реконструкції або будівництва без дозвільних документів або з порушенням містобудівного законодавства на земельній ділянці, відведеній у встановленому законодавством порядку. Обмеження щодо використання земельної ділянки здійснюється шляхом встановлення паркану або обмеження доступу до об’єкта самочинного будівництва до моменту усунення цих порушень або приведення до вимог законодавства дозвільної документації на будівництво або реконструкцію.

«Проте за 5 років це рішення так і не було жодного разу застосоване на практиці» – констатує депутат.

Наталія Манойленко (депутат Київради, голова фракції «Самопоміч», кандидат в депутати від партії «Голос») стримано  звернулася до представника забудовника: «Я розумію що ви хочете заробити гроші, але й ви зрозумійте як буде це 16-поверхове одоробло виглядати на верхівці гори. Громада Печерська категорично проти цього та всі кияни приєднаються. Тому давайте шукати компроміси.»

Олександр Кузняк (громадський діяч, кандидат в депутати Київради від партії «Слуга народу» по Печерському району) має свою стратегію в боротьбі з бездіяльністю влади: оскільки єдиним джерелом влади є народ, то необхідно негайне проведення громадських слухань зі складенням відповідних протоколів, що не дасть можливість чиновникам ігнорувати думку містян. Кандидат в депутати зауважив, що хоч дане питання напередодні виборів і переросло в політичну площину з залученням до процесу різних партій, проте для мешканців це має однозначний позитив і треба вдало та вчасно ним скористатись для вирішення проблеми.

Представник КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району міста Києва», на балансі якого стоїть аварійний гуртожиток, повідомив, що своєчасно не реагували на аварію, бо були вихідні дні, а маячки на тріщини фасаду не ставили, бо нібито на всю столицю є лиш одна автовишка. Уник і чіткої відповіді на запитання мешканців щодо сумнівних оборудок керуючої компанії з підвальними приміщеннями гуртожитку.

Представник забудовника був не багатослівний, лиш заявивши, що «тріщини та дефекти будівлі жодним чином не пов’язані з початком будівництва» і це підтверджується експертизою навколишніх будівель, проведеною до початку будівництва. При цьому зазначив, що не уповноважений приймати рішення про зупинку будівництва.

Проте відмовився надати коментар на камеру «Великому Києву» та уник нашого питання щодо законності отримання МУО всупереч Генплану.

Юлія Безкоровайна (адвокат, голова Асоціації ОСББ Печерського району, кандидат в депутати Київради від партії «Єдність»), яка підтримала мешканців у перекритті дороги, зазначає, що будівництво вже спричинило затоплення підвалів сусідніх будинків, і наголошує, що серйозне навантаження на інфраструктуру може зупинити Московську та сусідні вулиці через збільшений автомобільний потік та паркування.

 Також адвокат поділилась досвідом боротьби з підступними забудовами по сусідству на прикладі власного будинку, оскільки вона є головою ОСББ будинку по вулиці Старонаводницька, 6-Б, якому теж загрожувала руйнація – будинок хоч і новий та розташований на схилі і будівельні роботи поруч могли призвести до непоправних наслідків.

Начальник районного відділу будівництва, архітектури та землекористування Лариса Добрий-Вечір відбивалася стандартними висловами на кшталт «ми не можемо діяти поза межами компетенції» та «в нас немає жодних повноважень для перевірки будівництва». Така відповідь, звісно, обурила мешканців.

А от її підлеглий, головний спеціаліст Олексій Трач влаштував балаган та навмисно перекривлював мешканців. Аж раптом Юлія Безкоровайна привселюдно зробила викриття: Олексій Трач – ніхто інший як один із «активістів», що відстоюють скандальну спробу забудувати нижній каскад Совських ставків у Голосіївському районі Києва діючими депутатами Київради Ігорем Баленко та Миколою Негричем, хоча сам «активіст» проживає аж на Позняках. Можливо саме прихильністю до скандальних забудов і була спровокована зневажлива поведінка молодика до присутніх мешканців аварійного гуртожитку, яким він раніше також заявляв, що тріщини стін не несуть загрози.

«В європейських цивілізованих країнах отакі наради повинні були бути до того, як ви навіть ставили паркан і мали в голові думки щось там будувати. І після цього не було б такого соціального напруження» – наголосив депутат Святослав Кутняк.

У підсумку дискусії голова Печерської РДА Наталія Кондрашова заявила, що звернеться до правоохоронних органів, міських департаментів та мера щодо цього будівництва.

І як згодом повідомила на своїй сторінці депутат Наталія Манойленко, в результаті обговорення проблеми було складено протокол щодо невідкладних дій Печерської РДА, де ключовим є скасування МУО через суд, і що фінальним кроком має бути викуп містом даної ділянки для суспільних потреб з метою влаштування на ній скверу.

Та як повідомили мешканці – будівництво триває, їх будинок тріщить, районна адміністрація нічого не робить, а керівництво Місцевої прокуратури №6 (Печерського району) відмовляє у прийомі громадян прикриваючись карантином.

Фото: Facebook Наталія Якименко

«Великий Київ» буде пильно стежити за подальшим розвитком цієї історії.

Нагадаємо, 1 жовтня, мешканці перекрили вулицю Московську на знак протесту проти будівництва висотки на вул. Московська, 7.

Читайте також: “Будинок-монстр” на Подолі не дозволили експлуатувати

Великий Київ у Google News

підписатися