Ніколи не здавайся: історія ветеранки ЗСУ Ольги Бенди

Ольга Бенда — українка, яку знають у світі: вона стала єдиною жінкою серед морських піхотинців, яка подолала Marine Corps Marathon у США. Вона перша з українок отримала премію Райнера Гільдебрандта за внесок у захист прав людини.

Нещодавно Ольга отримала орден «За заслуги» ІІІ ступеня. Ці досягнення — не лише про відзнаки. Вони про силу волі, що почалась із мобілізації Олі у 2016 році та тяжкого поранення поблизу Авдіївки у 2017-му. Тоді жінці ампутували ногу.

Тоді ще не існувало інноваційних центрів реабілітації людей з інвалідністю, що працюють нині. Але військовий шпиталь в Ірпені Ольга згадує з любов’ю та вдячністю — саме там вона вчилася ходити заново. Реабілітологи допомагали їй відновити рівновагу, координацію, витривалість: зі склянкою води в одній руці вона мала обернутися навколо себе, не проливши ані краплі; присідала та стрибала на одній нозі із зав’язаними очима.

Були постійні заняття на тренажерах. — згадує Ольга, — терапевти-реабілітологи пояснювали механіку дії: щоб впевнено ходити на протезі, треба мати сильну спину. І я працювала. Навіть набила собі тату «Ніколи не здавайся»

Життя — це біг

До спортивних тренувань жінці не треба було звикати. Ще зі школи Ольга захоплювалася легкою атлетикою та завжди була спортивною. Мабуть, це й стало вирішальним фактором, коли серед сотень претендентів на біговий протез Трастовий фонд НАТО обрав лише трьох осіб. Одна з них і була Ольга — єдина жінка-військова та легкоатлетка.

Напевно, хотіли, щоб я бігла. І жила

У 2017 році держава безоплатно забезпечила Ольгу Бенду двома протезами: повсякденним і водостійким.

Я себе прийняла

На запитання, чи носить вона сукні, Ольга усміхається:

Я себе прийняла. Ношу з самого початку ампутації і шорти, і сукні, і спідниці, — спокійно відповідає жінка. — Такою прийняв мене чоловік, такою я народила другого синочка.

Сьогодні Ольга грає в команді української жіночої збірної з ампфутболу.

Щойно повернулися з матчів у Польщі, — каже Ольга. — Враження сильні, наша команда набирає майстерності

У збірній — десять жінок з різними типами ампутацій,  зокрема й вродженими. Після знайомства з Ольгою вони перестали соромитися себе. 

Щоденні справи Ольги — це соціальні проєкти, координування ініціативи  «Активні парки», популяризація спорту, участь  у програмах «Безбар’єрність» та «Пліч-о-пліч». А ще — смачна домашня кухня для синів: паста, лазанья та млинці.

А мрія всієї родини одна — щоб якнайшвидше закінчилася війна і повернувся додому чоловік Ольги, Олексій.

Довідково: більше про те, як отримати безоплатні послуги з реабілітації та допоміжні засоби — читайте впокроковій інструкції від ПРООН  за покликанням:

Матеріал створено в межах інформаційної кампанії ПРООН, що реалізується в межах проєкту «Протимінна діяльність в Україні» за фінансової підтримки урядів Іспанії та Республіки Корея.