Незвичайні місця Києва: збудований на обриві будинок-обманка досі вражає і захоплює

Автор: Галина Ворона
14:26 12.05.2023

У Києві на вулиці Трьохсвятительській, 11 є унікальний будинок. З одного боку – це триповерхова будівля, але якщо зайти всередину, то можна побачити, як сходи йдуть і вгору, і вниз. Насправді цей будинок має не три, а п’ять поверхів. За це його і прозвали будинок-обманка. Чи може таку назву він отримав, тому що приваблював різних шахраїв і аферистів?

Незвичайні місця Києва: збудований на обриві будинок-обманка досі вражає і захоплює
Світлодіодне освітлення

Такий чудернацький проєкт продиктував місцевий рельєф з обривом.

У 1910 році цю складну ділянку придбав Гавриїл Позняков — комерсант і домовласник, який вирішив побудувати тут прибутковий будинок (готель).

Так як місце не зовсім зручне для будівництва, земля дісталась йому дуже дешево. Інженер Вадим Катеринич дуже швидко знайшов вихід та придумав як збудувати будинок. До 1912 року він був зведений і почав швидко приносити прибуток.

Якщо стати біля парадного входу — з боку Трьохсвятительської, то не побачите нічого незвичайного, такий цілком собі типовий і звичайний будинок початку 20-го століття.

А ось, якщо вдасться увійти до парадного, то тут вже все незвично. Бо сходи будуть йти як вгору, так і вниз. Коли зійти вниз і вийти в затишний внутрішній дворик, то з подивом можна побачити, що будиночок став більшим. Як так? Все просто. З вулиці будинок висотою в 3 поверхи, з двору цілих — 5.

Унікальність будинку не лише у перепадах висот, а й у наявності прохідного входу-виходу з вулиці у двір.

Раніше, коли парадні малоповерхових будов були завжди відкриті для відвідувачів, кияни використовували можливість швидкого переходу з вулиці Михайлівської на Трьохсвятительську та у зворотному напрямку.

Розповідають, що у 1980-ті хитрі кидали-фарцовщики використовували будинок-обманку для своїх афер. Вони підводили довірливу людину до одного входу, брали гроші, обіцяючи скоро винести “дефіцит”, і благополучно виходили з іншого входу. Саме та обставина, що різновисотність видно тільки збоку, допомагала їм обманювати людей.

Також до особливостей будинку-обманки можна віднести двір-колодязь.

Сьогодні в будинку, як і раніше, живуть люди та розташовані офіси. Кияни полюбляють розташовану тут затишну кав’ярню з входом на першому та балконом на третьому поверсі

Сюди обов`язково варто прийти, щоб помилуватися цією старовинною незвичайною спорудою.

Читайте також: Багатостраждальна водонапірна вежа в Голосієві, на яку зазіхав забудовник, отримала охоронний статус 

Нагадаємо, суд зобов’язав власника Особняка Баккалинського укласти охоронний договір на історичну будівлю.

Великий Київ у Google News

підписатися