Нерухомість у спадок: війна диктує нові правила

Від початку повномасштабного вторгнення кілька разів вносилися зміни у постанови, які стосуються прийняття майна у спадок або відмови від нього. Причина – труднощі з підготовкою документів, які виникали у 2022 році та згодом, а також неможливість для багатьох людей думати про день прийдешній через необхідність рятувати життя.

Скільки часу тепер дається для близьких, охочих прийняти спадщину

Строк, протягом якого слід заявити про намір прийняти майно змінювався за останні 3 роки кілька разів.

Нині строк прийняття спадщини — 6 місяців з дати смерті спадкодавця. Якщо смерть спадкодавця зареєстрована пізніше ніж через 1 місяць з дня смерті такої особи або дня, з якого її оголошено померлою, вказаний строк обчислюються з дня державної реєстрації смерті особи – каже в коментарі Kyivschina24 Наталія Іваненкова, адвокат, експерт з сімейного права та права власності.

Якщо пропустили строк прийняття спадщини — його можна поновити або за згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, або через суд, якщо причина пропуску строку поважна. Якщо в процесі оформлення спадщини виникають певні труднощі та нотаріус відмовляє у видачі свідоцтва про право на спадщину — можна також звернутись до суду і усунути перешкоди, які унеможливлюють видачу свідоцтва нотаріусом.

Якщо спадкова справа вже заведена певним нотаріусом за заявами інших спадкоємців, то вашу заяву необхідно подавати саме до такого нотаріуса. За загальним правилом спадкову справу веде той нотаріус, який перший відкрив спадкову справу”, – зазначає адвокат.

А якщо спадкоємці перебувають закордоном?

Можна самостійно скласти заяву про прийняття спадщини, підписати та направити поштою нотаріусу. Він зобов’язаний відкрити спадкову справу та запросити особисто заявника, щоб пересвідчитись у вашій особі та намірах (або можете згодом надіслати заяву з нотаріально посвідченим підписом).

Або у посольстві України в країні перебування скласти посвідчену заяву про прийняття спадщини та направити її також поштою до нотаріуса або державної нотаріальної контори. В такому разі нотаріус також зобов’язаний відкрити спадкову справу, проте відсутня необхідність додатково приїздити для підтвердження своєї особи та волевиявлення.

Що якщо місцем відкриття спадщини є населений пункт, де тривають бойові дії або він перебуває у тимчасовій окупації?

Відповідно до п.21 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК України, якщо населений пункт, в якому відкрита спадщина чи спадкова справа, став недоступним через війну (окупацію чи бойові дії) — для нотаріальних дій щодо спадщини  дозволено звертатися до будь-якого нотаріуса. А якщо таке звернення не перше — нотаріус повідомить про іншого нотаріуса на підконтрольній Україні відносно безпечній території, де можна буде оформити такі пов’язані зі спадщиною дії.