Про виставку розповіли у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва.
Самчиківський розпис (с. Самчики) зародився у південно-східній Волині, на межі з Поділлям. Для «Самчиківки» характерною ознакою є малюнок зубчастої форми, схожий на гобеленовий. Наказом Міністерства культури України в липні 2019 року Самчиківський розпис включено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Ольга Машевська – майстриня декоративно-прикладного мистецтва, авторка та ілюстратор книжок, арт-волонтер, керівник Зразкового художнього колективу арт-студії “Мальовничий коктейль”. Працює в центрі Дитячої та юнацької творчості Деснянського району.
З перших днів війни вона виходила в прямі ефіри на своєму ютуб каналі та малювала з охочими відволіктися від жахіття, в якому опинилася Україна. Згодом ці ефіри почали збирати українців з інших країн, долучалися й іноземці, які через малювання та спілкування висловлювали Україні свою тривогу та співчуття. Діти та дорослі мали змогу під час повітряних тривог годинами рятуватися прямими ефірами, в чаті з майстром обговорювати створені роботи.
«З початку вторгнення російських військ на територію України, я постійно малювала. Це як істерична, судомна відповідь на терор. Чим страшніше було, тим більше малювала: зупинки, стінописи, укриття, картини, гільзи, снаряди … Народним мистецтвом лупасила ворога і цим створювала ілюзію безпеки для себе і для інших» – ділиться думками художниця.
Завдяки Ользі Машевській з’явилося більше послідовників Самчиківського розпису. Її учні активно проводять вже власні заняття у різних містах і країнах, беруть участь у виставках, декілька учнів були атестовані Національною спілкою майстрів народного мистецтва України на звання народного майстра.
Виставка триватиме до 16 липня 2023 р.
До слова, у Києві відбудуться безкоштовні екскурсії до Дня Конституції.