Про це розповіла на своїй сторінці українська дієтологиня Світлана Фус.
У їхніх плодах, зауважує фахівчиня, високий вміст аскорбінової кислоти (38% добової норми в 100 г), але це менше, ніж в апельсинах (там її відповідно 59%). Обидва фрукта не дуже багаті іншими вітамінами. За мінеральним складом їх плоди також схожі, містять калій, кальцій, кремній, магній.
«У апельсинах є не тільки антиоксидант вітамін C. Антиоксидантна дія бета-каротину та фолієвої кислоти цього фрукту допоможе зберегти еластичною шкіру, надасть більш здоровий вигляд. Цей ефект мають як косметичні засоби з вмістом апельсину, так і самі фрукти при їх споживанні», – зазначає Фус.
За словами Фус, як фрукти, що містять кислоти, цитруси добре поєднуються з м’ясом і рибою. Солодкі цитруси: апельсини, мандарини, помело і навіть грейпфрути, прекрасні самі по собі. Їх їдять свіжими, додають у фруктові та овочеві салати.
«Дітям цитрусові треба давати з обережністю, вони протипоказані при діатезах. Також не варто вживати їх людям з підвищеною кислотністю, виразкою шлунку і розладами кишечнику. Хворі на цукровий діабет повинні пам’ятати про високий вміст цукру в мандаринах і апельсинах. А ще мандарини та апельсини мають вищий за інші цитрусові глікемічний індекс, такий же приблизно, як у хурми, винограду чи яблук. Рекомендую їсти мандарин не більше 1−2 шт. за 1 раз дорослим, а дитині достатньо 1 мандаринки в день», – рекомендує Світлана Фус.