З Київщини 20-річного військового переправили в Ізюм, а звідти на Донбас – а всередині літа він вирішив тікати на батьківщину, наляканий наступом ЗСУ. З ним спілкувалися кореспонденти білоруського видання Зеркало.
«По нам стріляли навіть не військові, а такі – за своє місто воюють, звичайні громадяни. Коли у нас в Бучі взірвало танки наші, коли все розлетілося, згоріло, нам нічого не видали, ми самі шукали, що взяти, в чому спати», – жалівся Олексій.
Він також підтверджує, що бачив трупи цивільних на вулицях Бучі, і що коли виходили з населеного пункту, військові мінували двері в «подарунок для них». На запитання про те, як він себе при цьому почував, відповідає: «Було пофіг».
Після того, як ЗСУ вигнали росіян з Київщини, їх відправили відпочити на 10 днів у Бєлгород, а звідти – на 2 тижні в Ізюм. Російський окупант каже, що ще під час очікування на нову відправку в Україну троє з їхнього полку втекли з військової частини. Однак він залишився. І окопів під Ізюмом контрактник поїхав на Донбас. Добряче налякався під час боїв під Берестовим – бо там з двох батальйонів по 700-800 залишилися тільки 200 осіб.
«Найстрашніше, коли тільки почали їхати з позиції, 20 метрів, і туди «Градом» всю позицію», – розповідає білоруським журналістам псковський десантник.
Каже, що втікати тоді назад в Росію також було страшно – бо штабні командири погрожували кримінальними справами, а бойові офіцери пропонували написати рапорт про небажання брати участь у бойових діях. Однак ці рапорти так і залишилися на території України – до РФ їх не передавали.
В липні Олексій був одним з десяти росіян, які здали під розписку зброю, отримали паспорти та поїхали в бік російського кордону. Кажуть, на шляху до Псковської області зустрічали співробітників ФСБ та воєнної прокуратури РФ, пояснювали їм ситуацію, і ті начебто відпускали. З 21 липня контрактник провів кілька тижнів у військовій частині у Пскові, звідти виїхав додому. А у вересні прийшло повідомлення про порушену кримінальну справу – за самовільний виїзд з військової частини.
Тепер «герой» сподівається на несуворе покарання – бо за такі дії переважно суд дає 1 рік «умовно», або просто штраф чи відрахування частини зарплати. З 490 оприлюднених в РФ рішеннях суду, де йшлося про самовілний виїзд військовослужбовця з частини в 40 вказане формулювання «Бажав відпочити після виконання задач в рамках спеціальної воєнної операції». Зрештою, щодо тих військовослужбовців РФ, які залишаються на території України, Олексій каже: «У всіх був вибір піти (з території України)».
Нагадаємо, росіянин, який втік з території РФ до ЄС після того, як воював проти українців на Київщині, розказав про скоєне під час окупації. Також за публічного обвинувачення ювенальних прокурорів Львівської обласної прокуратури суд виніс вирок двом військовослужбовцям РФ, які катували жінок і дітей у Бучанському районі.