Не рви траву і слідкуй за бджолами. 24 червня в народних повір’ях та в історії

Автор: Галина Ворона
09:12 24.06

У церковному календарі 24 червня – день апостолів Варфоломія і Варнави. Наші пращури казали: “Варфоломій і Варнава дня украли, а до ночі доточили” – на противагу зимовій Варварі, яка, як відомо, “ніч увірвала”. За поведінкою бджіл 24 червня у народі передбачали дощі. Цього дня у 1934 році була перенесена столиця із Харкова до Києва.

Не рви траву і слідкуй за бджолами. 24 червня в народних повір’ях та в історії

24 червня у церковному календарі та у народних повір’ях

Варфоломій був одним з дванадцяти учнів Ісуса і помер мученицькою смертю. Варнава проповідував Боже слово на острові Крит.

Покровителя цього дня Варнаву назвали “суничником”, оскільки в цей час доспіває однойменна ягода. 

Цього дня небажано було косити і рвати траву – вважалося, що в полі вештається нечиста сила, яка качається по зіллі й отруює його.

Як не дивно, але особливо небезпечним було з’являтися в степу не ввечері, а опівдні. Також існувало повір’я, що на Варнави біси розподіляють між собою обов’язки.

У нечистої сили, так само як і в ангелів світла, своя ієрархія. Найдрібніші спеціалізуються на дрібних пакостях, середні – на середніх, а от найвищі – й подумати страшно. Тобто, цього дня в нечистих духів була нарада, на якій їхній головний начальник роздавав накази: ти будеш нитки і хомути сплутувати, ти – опівночі у вікно стукати, переляк на дітей наводити, ти – коня під козаком спотикатися змусиш, неміч чоловічу насилатимеш, ти – заводитимеш подорожнього у лісові нетрі та болото, а ти – господині полотно псуватимеш.

З 24 червня по 7 липня наступають “русалочі дні”, які завершуються святом Івана Купала. Вважається, що всі обряди і ворожіння в цей період дуже точні. Заміжні жінки в ніч 24 червня за допомогою ворожінь дізнаються, чи не зраджує їм чоловік.

У багатьох селах був поширений звичай 24 червня не спати до світанку, оскільки можна почути співи ельфів, і це дуже хороший знак, що передвіщає захист від злих сил на весь рік.

Погодні прикмети 24 червня

 • Суниця почервоніла до цього дня – до хорошого врожаю ягід цього літа.
 • Задушливий ранок – до негоди.
 • Якщо бджоли сьогодні сидять у вуликах весь день – скоро будуть дощі.
 • Гроза і грім в цей день віщують затяжну негоду.
 • Туман стелеться по воді – значить, буде багато грибів.

Цей день в історії:

 • 1099 — засновано Орден святого Іоанна Єрусалимського
 • 1497 — перша задокументована згадка про відвідання європейцем Північної Америки: дослідник Джон Кабо (італієць за походженням Джованні Кабото) висадився на території, відомій сьогодні як Ньюфаундленд, і проголосив її власністю англійського короля Генріха VII
 • 1793 — Французький Конвент прийняв першу республіканську конституцію, котра проголошувала верховенство влади народу
 • 1894 — на конгресі в Парижі, скликаному за ініціативою барона П’єра де Кубертена, прийнято рішення про утворення Міжнародного Олімпійського комітету і проведення раз на чотири роки Олімпійських ігор
 • 1901 — у Парижі в галереї на вулиці Лафітт відкрилась перша виставка Пабло Пікассо. 75 картин 19-річного іспанського художника, маловідомого за межами Барселони, нічим не виказували талант генія, котрий залишить по собі спадщину в 50 тисяч робіт і буде визнаний як домінантна фігура в мистецтві 20-го століття
 • 1917 — у Києві на вщерть заповненій Софіївський площі Володимир Винниченко зачитав текст І Універсалу Центральної Ради, прийнятий напередодні
 • 1934 — столиця УСРР перенесена з Харкова до Києва
 • 1941 — Червона армія залишили з боями районні центри Верба, Заболоття, Торчин Волинської області; Нижні Устрики Дрогобицької області; Демидівка, Козин і Млинів Ровенської області
 • 1941 — у трьох тюрмах Львова було розстріляно 2072 особи «з метою прискореного розвантаження тюрем Львівської області від контрреволюційного, кримінально-політичного елемента»

Великий Київ у Google News

підписатися
загрузка...