Відкинутий подарунок: як на місці церкви та цвинтаря звели будинок дружині Ватутіна

Автор: Оксана Тупальська
10:03 19.10.2023

На вулиці Артема, 46 досі зберігся будинок, збудований Хрущовим для родини Ватутіна. Проте вдова відмовилась від такого подарунку. Дім виріс на місці старого кладовища і церкви.

Відкинутий подарунок: як на місці церкви та цвинтаря звели будинок дружині Ватутіна

Раніше на тому пагорбі, де стоїть будинок № 46 по вул.Артема (зараз – Січових Стрільців), стояла Вознесенська церква (тодішня її адреса – вул.Львівська,44). Збудована у 1872 році у давньоруському стилі, мала три куполи і дзвіницю. Наприкінці ХІХ ст. навколо церкви облаштували цвинтар, де ховали високоповажних громадян, який особливо інтенсивно розширився в роки Громадянської війни. Історію розповідає «Спрага»: в Києві цікаво.

Церква була зруйнована у 1935 році. Церковний цвинтар зрівняли з землею, надгробки і хрести знищили. Пізніше на її місці збудували школу, однак вона проіснувала недовго – її розбомбили під час війни. Від церковного подвір’я залишилась тільки триаркова цегляна брама, біля якої ще у 1970-х роках стояла мурована сторожка, розібрана у 1978 році. Цегляні ворота чудом вціліли до нашого часу і зараз є останнім нагадуванням про Вознесенський храм.

Згодом, цвинтар вирішили знищити. Деякі поховання перенесли на Лук’янівське кладовище, але значна частина там і залишилась. І згодом на кстках розбудувалося місто. Знищено там і могилу Олександри Євгенівни Судовщикової-Косач (1867-1924), дружини Михайла Петровича Косача, брата Лесі Українки, письменниці і громадської діячки, авторки гостро натуралістичних оповідань, що писала під літературним псевдонімом «Грицько Григоренко».

Біля церкви Вознесіння був також похований поет, історик літератури Володимир Михайлович Отроковський (1892-1912), на пам’ятнику якого колись була епітафія:
 
«Нежней не могут быть слова,
печальней звать не могут звуки,
чем свет весны и синева
над тихим кораблем разлуки».
 

На початку 1944 р. війська 1-го Українського фронту, після визволення Києва, продовжували наступ на Захід. Біля села Мілятин на кордоні Рівенської і Хмельницької областей командуючий фронтом генерал армії М.Ф.Ватутін з групою штабних офіцерів та охороною потрапили на дорозі в засідку, влаштовану боївкою Української повстанської армії (УПА). Пораненого в стегно командувача одвезли до Києва, до шпиталю, що містився в колишній жіночій гімназії А.Жекуліної, на той час і до сьогодні – школи № 138 на вул. Артема, 27.

Як пише у мемуарах М. С. Хрущов – тоді перший секретар ЦК КП(б)У і член Військової ради 1-го Українського фронту, – застосувати під час лікування Ватутіна пеніцилін можна було «тільки за згодою Сталіна, а Сталін вперся… Мотив висувався такий: пеніцилін був не радянський (у нас його ще не було), а американський, і Сталін вважав, що пеніцілін може бути зараженим: із США можуть послати заражений пеніцилін, щоб послабити наші сили, отже лікувати цими ліками такого значного військового діяча, як Ватутін, неприпустимий ризик».

Після смерті Миколи Ватутіна його жінка збиралася поселитися в Києві – неподалік могили чоловіка. 

Так, Тетяна Романівна Ватутіна влітку 1946р. домоглася відведення ділянки площею 0,5 га на Десятинному провулку, 10. Як видно з архівного документу, там передбачалося «збудувати житловий будинок з підвищеним архітектурним оформленням». Втім, довелось прислухатись до позиції вчених-археологів: незважаючи на подання головного архітектора Києва О.Власова та рішення Київського міськвиконкому, своєї візи не поставив представник Інституту археології АН України Д.Бліфельд – адже йшлося про нове будівництво на території заповідника.

Але урядове замовлення виконали – особняк для родини загиблого генерала Ватутіна з’явився на вул.Артема, 46. Жінка отримала дім від Хрущова. Однак жити там передумала. І виїхала в Росію.
 
Будинок проектував тоді ще молодий архітектор Анатолій Володимирович Добровольський, в майбутньому один з авторів проекту забудови Хрещатика і прилеглих до нього кварталів, головний архітектор Києва у 1950-1955 рр., автор проектів готелю «Москва» (зараз готель «Україна»), приміського вокзалу, кінотеатру «Україна», станцій метро «Завод Більшовик» (зараз «Шулявська») і «Хрещатик», аеропорту в Борисполі і т.д. і т.п. – у Києві він збудував чимало.
 
Прикрасою будинку стала напівкругла тераса-веранда з великими вікнами, відкритою галереєю і дерев’яними різьбленими колонами на другому поверсі. Особняк декорували ліпниною з цементу і кераміки. На вікна встановили ажурні ковані решітки. Кімнати всередині особняка зробили невеликими і затишними. Фасад будинку насправді виходить на протилежний від вулиці бік, хоч перехожим здається, що фасад – це те, що вони бачать з боку вулиці.
 
Після від’їзду вдови в домі затишно оселився відомий радянський письменник і політичний діяч голова Спілки письменників УРСР, лауреат Сталінських премій драматург О.Є.Корнійчук. У 1949 р. він в’їхав сюди разом із дружиною, польською письменницею Вандою Василевською.
 
Донька генерала Ватутіна Олена Миколаївна розповідала:
 
«После похорон отца Хрущев уговаривал маму остаться жить в Киеве. Начал строить для нас на улице Артема, 46 двухэтажный особняк. Он и сейчас там стоит. Мама отказалась. Хрущев бросил трубку и никогда больше не звонил. Тот особняк государство продало писателю Александру Корнейчуку и его жене Ванде Василевской, тоже писательнице. И Корнейчук зачем-то пустил слух, что якобы купил его у Ватутиной за два миллиона рублей. Не знаю, зачем он это сделал. Но мы ни дня не жили в том доме и в глаза его не видели».
Потім в особняку на Артема відкрили дитячі ясла, пізніше там був Палац реєстрації новонароджених. Починаючи з 1992 року, в особняку міститься українське представництво міжнародного фонду «Відродження» Джорджа Сороса.
 
Під час ремонту будинку у 1999 році будівельники знайшли замуровану в стіну капсулу з запискою такого змісту:
 
«Память: Киев, 1948, 10 февраля. Этот дом строили 20 человек венгерских военнопленных, это их честная работа. Кто найдет эту записку – читая, вспомни о работе рук венгерского мужчины».
На звороті – 20 прізвищ, із зазначенням військових звань та фаху: муляри, теслі, штукатури, слюсарі, від керівника бригади – до кухаря. Ця записка потім зберігалась у конференц-залі фонду «Відродження».

Великий Київ у Google News

підписатися