Для мешканців населених пунктів, на території яких точилися запеклі бої, переправа через Ірпінь була чи не єдиним шляхом порятунку від окупантів. Саме з цього місця, з допомогою наших захисників і захисниць, люди евакуювалися в бік Києва. Під ворожими обстрілами, з дитячими візочками й домашніми тваринами на руках. Фото з українцями, які ховаються під зруйнованим мостом, розлетілися міжнародними виданнями.
Щоб зберегти цю пам’ять, архітектори Balbek Bureau розробили проект меморіального історико-архітектурного комплексу навколо зруйнованого мосту біля Ірпеня – «Відкритий перелом».
Архітектори пропонують зберегти «перелом» мосту в майже первинному вигляді та дійсному обʼємі. Нове дорожнє полотно хочуть збудувати паралельно зі зруйнованим мостом.
Обабіч розлому пропонують облаштувати оглядові майданчики, а на місці тимчасової переправи – пішохідний міст.
Річище Ірпеня розчистять, а береги річки укріплять. Набережну вздовж річки планують подовжити до мосту. Поруч із меморіалом зведуть паркувальний майданчик для відвідувачів.
Меморіал хочуть зробити з матеріалів, які повʼязані з вибухом: бетон (зруйновані опори мосту), гравій (вирви від снарядів) і кортенова сталь (згорілі автомобілі).
Мінкульт пропонує громаді долучитися до обговорення цього проєкту. Зауваження й пропозиції прийматимуть до 30 жовтня на електронну скриньку [email protected].