Настав час ближче познайомитися з «київським періодом» Михайла Врубеля

Життя та творчість Михайла Врубеля були нерозривно пов’язані з Києвом, нагадує Київський КОД.

Тут він досить довго працював, у київському Інституті шляхетних дівиць навчалася його дружина, оперна співачка Надія Забела, тут, на Байковому цвинтарі, поховали його померлого сина.

Де шукати сліди Михайла Врубеля у Києві?

А їх чимало! Орнаменти Володимирського собору, відреставрована фігура Архангела у Софійському соборі, дещо скандальні розписи Кирилівської церкви. Крім доволі відомих робіт, митець у київський період створив ескізи циркових костюмів, працював над замовленням для Івана Терещенка – картиною «Східна казка», від якої лишився лише розірваний акварельний ескіз.

У Київ Врубель приїхав на запрошення відомого мистецтвознавця Адріана Прахова. Саме Прахов керував тоді розписами Володимирського собору і шукав тоді талановитого художника академічної школи, але щоб не надто відомого й дорогого. Врубель став ідеальною кандидатурою. На той момент йому було близько 30 років, а його талант вже визнавали знавці.

Однак серед розписів Володимирського собору Врубель виконав тільки орнаменти. Чому? Бо комісія відхилила його ескізи для розписів собору через «неканонічність».

Розписи і оформлення інтер’єру Врубелем кияни зараз можуть побачити в іншій споруді – Кирилівській церкві. Більше того, на ескізах до фресок можна побачити обличчя відомих тоді киян, чиї риси художник відтворює у розписах. Тут і сам Прахов, і його дружина Емілія, і археолог, дослідник скіфських давностей Віктор Гошкевич та інші.

Квартиру він винаймав на нинішній Івана Франка, майже щодня ходив пішки через Львівську площу, Лук’янівку та Реп’яхів яр аж до Кирилівської церкви…

Це тільки частина маршрутів і київських сторінок Михайла Врубеля. Про інші можна дізнатися і побачити особисто на авторській автобусній екскурсії Лєни Смовженко «Михайло Врубель. Сумний демон, прекрасний янгол». Не пропустіть можливість відірватися від тривожних думок і насолодитися прекрасним мистецтвом.

Дата екскурсії: 23 лютого о 12:00