Наслідки війни: через військові укріплення на кордоні з Білоруссю страждають лісові звірі

Автор: Оксана Тупальська
14:19 18.11

Огорожі на кордонах перешкоджають природній міграції тварин, які живуть на півночі країни, зокрема, на території Чорнобильського заповідника. Як відомо, паркани на межі вимушено будують, щоб захиститися від російських загарбників. Про те, як страждають звірі через війну, кореспонденту “ВК” розповіли природоохоронці.

Наслідки війни: через військові укріплення на кордоні з Білоруссю страждають лісові звірі

Північний кордон України далеко не схожий на межі між країнами ЄС, коли в парках та зелених зонах про перехід на територію іншої країни свідчать лиш лінії, намальовані на землі. А часом і таких розмежувань не знайдете.

Межа навколо України – це високий паркан з колючим дротом, який на частині ділянок відділений ще й ровом з водою.

Про шкоду укріплень для довкілля кореспонденту «Великого Києва» розповів Олексій Василюк, голова ГО “Українська природоохоронна група”, м.н.с. Інституту зоології м. І.І. Шмальгаузена НАН України.

Звичайно, сьогодні не та ситуація, щоб ми почали виступати проти будівництва укріплень, – каже Олексій.

Однак додає:

Створюючи укріплення на кордоні можна було б розпланувати місця розташування, враховуючи маршрути міграції тварин. І досвід таких в світі є. Проте ні у нас, ні в Польщі, наявність звірів в лісах не враховували.

Природоохоронець наводить приклад із закордонного досвіду, коли відзначаючи межі врахували потреби живих істот, які мешкають в природі.  

Є цивілізовані приклади – як між Китаєм і Монголією, де є заповідник і мігрують антилопи, яких дуже мало в Євразії. І зроблено так, що там є проходи для тварин та зроблені пристосування, щоб тварини не вішалися на колючому дроті.

Зважаючи, що побудова укріплень на кордонах в умовах війни є необхідністю та додатковим засобом нацбезпеки, втручатися в  процес їхнього створення – не є можливим для громадськості. Адже інформація про способи будівництва та плани створення огорож є секретною. Її не розголошують військові відомства.

Так само, якщо вирубується ліс для військових задач – це не в радість, але це необхідно. Єдине – а де гарантія, що всі дерева, які вирубують, потратили саме на будівництво укріплень? Ми не можемо цього перевірити, тому що це військова таємниця. Наприклад, вирубали умовно 1000 дерев. Як ми можемо дізнатися, що вся тисяча поїхала на побудову укріплень? – Ніяк, – зазначає Олексій.

@chornobyl_reserve

Унікальне явище: здичавілі корови в Чорнобильскому заповіднику #wildlife #чорнобильськийзаповідник #чорнобиль #chornobyl #wildanimals #chornobylzone #чорнобиль #чорнобильськазона

♬ original sound – chornobyl_reserve – chornobyl_reserve

Раніше “ВК”розповідав, як у Чорнобильському заповіднику помітили борсука з густою “шубкою”, який поступово готується до зими. А ще співробітники біосферного заповідника опублікували знімок зграї вовків, які потрапили в об’єктив встановленої екологами фотокамери.

Великий Київ у Google News

підписатися