“Наша майже 11-річна робота може бути загублена” – активіст про передачу “Межигірʼя” державі

Автор: Галина Ворона
13:17 12.07

Парк-пам’ятка “Межигірʼя” площею майже 140 гектарів переходить в підпорядкування держави. Раніше це була резиденція Віктора Януковича, а після його втечі територія перейшла під опіку громадської організації. Активісти, які дбали впродовж десяти років про майно та парк, стурбовані тим, як відбувається передача пам’ятки новоствореній державній установі.

“Наша майже 11-річна робота може бути загублена” – активіст про передачу “Межигірʼя” державі

Про це журналістам “Слідства.Інфо” розповів комендант “Межигірʼя” — Денис Тарахкотелик.

Він був серед активістів Майдану, які потрапили на територію “Межигірʼя”  після втечі Віктора Януковича – вдень 22 лютого.

Денис зізнається, що тоді не міг і уявити, що залишиться керувати “Межигірʼям” на понад 10 років.

“Як вперше я зайшов у “Межигірʼя”. Памʼятаю, проїхався з тодішнім комендантом Андрієм. І мені здалося воно настільки величезним. По-перше, я був невиспаний, у нас був Майдан і багато адреналіну, а тут відразу “Межигірʼя”. Я приїжджаю, все це бачу і неначе якийсь сон — масштаб колосальний для мене здався. Це зараз я знаю кожен куточок, дерево, все знаю більше, ніж усі люди при Януковичі. Але тоді, у перший день, ніколи в житті не подумав би, що я на понад 10 років затримаюся в Межигірʼї”, – ділиться ативіст.

2018 року “Межигір’я” передали Агентству з розшуку та менеджменту активів для пошуку керівника. Згодом АРМА оголосило конкурс на управління активами резиденції, його кілька разів продовжували.

У 2019 році перемогло ТОВ “Скомпані”, однак, за інформацією журналістів, керівником цієї компанії був помічник ексрегіонала Євгена Мураєва.

У серпні 2023 року президент Володимир Зеленський підписав закон про створення парку-пам’ятки на території резиденції “Межигір’я”, оскільки кошти за відвідування не сплачувалися до держбюджету в умовах воєнного стану. Як результат — створено підприємство “Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва загальнод­ержавного значення “Межигір’я”.

“Ми перебували тут всі роки того, щоб це все зберегти для держави. Але складається так, що в нас немає жодної впевненості та довіри до державних органів, які сьогодні, прикриваючись законом, хочуть, щоб ми вийшли, а вони зайшли. Ми не чиновники. У нашої громадської організації за ці роки назбиралося 70 мільйонів гривень боргу, нам потрібні були ці кошти на утримання парку. Але ми цим не прикриваємося, ми виходимо”, — розповідає Денис Тарахкотелик.

Від громадської організації, “Межигірʼя” переходить до державної установи, якою керує Сергій Юзвенко.

Як з’ясували журналісти “Слідства.Інфо”, він не має досвіду керування парками, але працював податківцем на Донеччині та слідчим податкової на Київщині. У своїй декларації Юзвенко вказав 90 тисяч доларів США готівкою, а також будинок, квартири і автівки, які зареєстровані на його родичів.

Далі будемо дивитися зі сторони, як керуватиме державна установа. Нині вони (держслужбовці, — ред.) два місяці працюють на території “Межигірʼя”, але в них немає ні персоналу, ні транспорту. Залишається тільки купа нерозв’язаних проблем. Наприклад, тварини не належать державі і не належать Міністерству екології, майно — ось лавки, наприклад, — це все наші громадські. Прикро. З тягарем на душі нам доведеться вийти, з розумінням, що робота наша, майже 11-річна, може бути загублена. Але іншого виходу, скільки ми радилися, на жаль, немає”, – підсумовує Денис Тарахкотелик.

Читайте також: Уламки російської ракети пошкодили кінологічний центр у “Межигір’ї” та вбили пса військового 

Як повідомляв “ВК”, процес передачі в управління державі активів, які були заарештовані у кримінальному провадженні щодо колишнього президента Віктора Януковича, мав розпочатись 30 квітня, та невідомі особи не пустили членів міжвідомчої комісії на його територію. Та все ж на початку травна почалась передача “Межигір’я” в державне управління.

Нагадаємо, після втечі експрезидента за зберігання арештованого майна “Межигір’я” з 2014 року відповідає представник громадської організації, який перебуває на території парку і понад 10 років ним розпоряджається.

У 2023 році Верховна Рада України схвалила закон, який повернув “Межигір’я” у державну власність та створив новий об’єкт природно-заповідного фонду на 138,6 га земель.

Великий Київ у Google News

підписатися