Про це розповіла директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи НАН України Елла Лібанова.
Старіння української нації почалося в 60-х роках минулого сторіччя. Тоді, як зазначає Лібанова, коли пересічна українська жінка перестала народжувати стільки дітей, скільки потрібно для відтворення населення.
Науковиця каже, що у 2021 році замість 215 дітей на 100 жінок, народжувалося 110, що майже вдвічі менше. А внаслідок війни народжуваність скоротилася до критичного рівня.
“Вперше доплати почали використовувати французи після Другої світової війни. Ця система працює перші 3-4 роки, а потім розмір виплат потрібно збільшувати, інакше це не працює”, — підсумувала Лібанова.
Що ж стосується смертності, то, за словами експертки, на сьогодні точно невідомо, скільки людей загинуло в Україні у 2022 році.
“Смерті внаслідок війни — це не тільки загиблі від бомбардувань або на полі бою. Це і додаткова смертність від серцево-судинних захворювань, діабету та інших причин, пов’язаних з неотриманням своєчасної медичної допомоги, поганим харчуванням, переохолодженням, постійними стресами”, — каже вона.
На думку фахівчині, вже зараз можна сказати, що втрати цивільного населення в рази перевищили втрати військових.
Відомо, науковці дослідили мікробні пошкодження фресок Софії Київської, щоб зберегти пам’ятку.