Народжений на Київщині, відомий на весь світ за псевдонімом “мир вам”

Автор: Любава Лисичкіна
18:16 13.05

13 травня день пам’яті Шолом-Алейхема (Соломона Рабиновича) – єврейського письменника, драматурга, одного з основоположників сучасної художньої літератури мовою їдиш (1859-1916). Його псевдонім у перекладі означає – мир вам.

Народжений на Київщині, відомий на весь світ за псевдонімом “мир вам”
 Твори письменника перекладені на десятки мов світу. У його творчому доробку – десять романів, двадцять п’єс, сотні повістей та оповідань, багато статей. Він багато подорожував світом, де виступав перед своїми читачами.
 
Народився майбутній письменник в м.Переяславі (нині – Київщина). Брат письменника у своїх спогадах писав, як високо цінував Шолом-Алейхем Тараса Шевченка, зберігав у своїй бібліотеці “Кобзаря”, любив, знав напам’ять українські пісні на вірші Шевченка.
 
Першу книжку Шолом-Алейхем написав у 15 років рідною мовою – ідиш.
 
З 1876 року працював домашнім вчителем у єврейського магната, орендаря земель Елімелеха Лоєва. Протягом 1877—1880 років в селі Софійці, що на Богуславщині, працював вихователем дочки Ольги магната Елімелеха Лоєва, з якою згодом одружився, всупереч волі її батька, після смерті якого отримав великий спадок.  У 1887 р. сім’я переїхала в Київ, де Шолом-Алейхем спробував збільшити капітали тестя, однак невмілий і наївний у біржових справах письменник швидко розорився і змушений був утікати, ховаючись від кредиторів, а повернувся лише через три роки, коли теща розрахувалася з боргами. 
Він працював журналістом і писав рецензії на літературні твори різних авторів. Його життя і творчий шлях пов’язані з багатьма містами України – Києвом, Житомиром, Бердичевом, Одесою, Білою Церквою, Львовом.
 
У 1905 р. після організованих в Україні російськими чорносотенцями єврейських погромів, виїхав з родиною до Швейцарії, потім до Німеччини. Після початку Першої світової війни у 1914 р. з Німеччини був висланий і виїхав до США.
 
Сам про себе казав, що він побутописьменник єврейського народу. “До чого романи, якщо саме життя – роман?” – такий епіграф до його автобіографічної повісті “З ярмарку”. Його оповідання, повісті, романи – це не просто документи епохи, а літературні твори, які поповнили скарбницю світової культури. Критики порівнюють Шолома -Алейхема з Марком Твеном за схожість стилів письменників та любов до літератури для дітей. Згодом, під час зустрічі Марк Твен сказав, що вважає себе американським Шолом-Алейхемом.
В останні роки життя Шолом-Алейхем завершив працю над “Тев’є-молочар”, вистави за цим твором (і за його мотивами) ставило багато театрів незліченну кількість разів, зокрема, київський Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка за п’єсою Григорія Горіна.
 
Прем’єра вистави “Тев’є-Тевель” відбулася у Києві в 1989 р. Незмінним виконавцем головної ролі протягом багатьох років залишався Богдан Ступка. Вистава була одним з найуспішніших проєктів на українській театральній сцені. Онука Шолом-Алейхема американська письменниця Белл Кауфман сказала, що Богдан Ступка – найкращий Тев’є-молочник світу, з усіх, яких вона бачила.
 
У 1997 р. в Києві було відкрито пам’ятник письменникові.
Його ім’я носить вулиця у Деснянському районі Києва. У 2009 р. постановою Кабміну засновано премію імені Шолом-Алейхема.

Великий Київ у Google News

підписатися
більше новин