Зимове сонцестояння настає в результаті максимального нахилу осі Землі щодо Сонця. В Північній півкулі саме від цього дня починається астрономічна зима. В Південній півкулі в той же час відбувається день літнього сонцестояння.
У День зимового сонцестояння Сонце перебуває найближче до Землі за увесь рік.
Протягом кількох днів після цього моменту полуденні висоти Сонця в небі і тривалість світлового дня лишаються практично незмінними – звідси й назва “сонцестояння”. На південному полюсі в день зимового сонцестояння Сонце взагалі не заходить, на північному – темна полярна ніч.
Сонцестояння вважається початком астрономічної зими, та через кілька днів після цієї події Сонце почне підніматися все вище над горизонтом, а світловий день починає збільшуватися (наприклад, у Києві 1 січня світловий день триватиме вже 8 год 6 хв 28 с).
У культурі багатьох народів день зимового сонцестояння символізує відродження богів, життя і природи, до нього приурочені багато свят. Стародавні римляни з 17 по 23 грудня шанували бога землеробства – Сатурна. Стародавні германці вважали, що саме в цей день відроджувався Король Дуба, який відігрівав замерзлу землю і давав життя насінню в ґрунті. У Шотландії існувала традиція запускати палаюче колесо, яке символізувало сонцеворот. До запровадження християнства, стародавні слов’яни святкували в цей день “родини сонця”», або “народження Коляди” – язичницького сонячного божества.
Традиції та звичаї
Здавна наші предки вважали Сонце символом відродження, нового життя, тому не дивно що сонячним циклам приділялася велика увага.
День зимового сонцестояння вважався містичним і навіть означав початок нового року. Адже після нього Сонце починало приносити більше тепла. Щоб перемогти темряву, предки розкладали і запалювали багаття, катали по селу колеса, які палали, прикрашали будинки ялинковими гілочками та випікали обрядовий коровай у формі небесного світила.
Також існувало вірування, що після зимового сонцестояння духи покійних пращурів приходять на Землю. Тому цього дня співали обрядові пісні, веселилися, розважалися, щоб привернути до родини багатство і добро.
Дівчата в день зимового сонцестояння збиралися разом та ворожили на кохання.
Народні прикмети в день зимового сонцестояння
- Якщо на деревах іній, то наступного року буде великий урожай.
- День похмурий, весна прийде рано, а ясне небо свідчить про довгу і сувору зиму.
- Сильний снігопад — до тривалої і сніжної зими.
Читайте також: Нечувана зима: другий день поспіль столиця б’є температурні рекорди
Нагадаємо, День зимового сонцестояння у Києві буде з дощем та мокрим снігом.