Про це розповів експерт енергетичного ринку Віктор Куртєв.
Він додав, що будь-яка атомна електростанція є вдалим об‘єктом для оборони, адже ворог не може стріляти у бік реакторів як, наприклад, по “Азовсталі”. Тому незрозуміло, з яких причин підрозділ МВС “Національна гвардія” залишив ЗАЕС.
“24-го почалась війна. Атомні електростанції – це особі об‘єкти, там базувався підрозділ Національної гвардії. Протягом перших днів Національна гвардія виконала всі регламенти, добрала персоналу, укріпилася і вже мала бронетехніку. Їх до 1000 осіб було. Вони “знялися”. І без жодного пострілу. Героїчний народ Енергодару за допомогою покришок, днів п‘ять, утримував російські війська на в‘їзді у місто”, – розповів експерт в інтерв’ю.
Також він зазначив, що дехто з персоналу Запорізької АЕС співпрацював з окупантами РФ, без цього представники російського “Росатому” не отримали б секретну документацію американської Westinghouse Electric Company.
“Американці дуже сильно не задоволені цим фактом. Як це могло трапитися? Якщо в тебе персонал не співпрацює з агресором, то вони б 25 років шукали б на тій станції документацію, яка їх цікавить. Це не можливо”, – пояснив Куртєв.
Експерт додав, що російські окупанти наприкінці року планують завершити роботи щодо перепідключення Запорізької АЕС до російської мережі для постачання енергії до Криму.
“Це складно зробити, це великий комплекс робіт, багато технічної роботи. Але вони ці роботи зараз ведуть. І ці люди розуміють що вони роблять. Якщо з нашого боку нічого не відбудеться, наприкінці року вони зможуть це зробити”, – додав експерт.
Довідка: у вересні 2021 року “Енергоатом” та Westinghouse підписали меморандум про будівництво п’яти енергоблоків АЕС в Україні. На початку червня 2022 року компанії підписали угоди про збільшення кількості ядерних енергоблоків, які будуватимуться за технологією AP 1000 в Україні, з п’яти до дев’яти одиниць, та про створення в країні інженерно-технічного центру Westinghouse.
Читайте також: Після місяця господарювання окупантів на ЧАЕС фіксують аномальний рівень радіації
Нагадаємо, в Офісі генпрокурора заведено понад 1000 кримінальних проваджень за державну зраду та понад 1000 за колабораційну діяльність щодо українських правоохоронців та чиновників. По військових таких проваджень нема.
Як повідомляв “ВК”, 24 лютого, у перший день вторгнення, війська РФ взяли під контроль Чорнобильську зону, де досі зберігаються радіоактивні відходи. Всі російські окупанти, які перебували у Зоні відчуження, отримали великі дози опромінення, їхня військова техніка також заражена. 31 березня близько 20:00 окупанти покинули територію Чорнобильської АЕС. Перед відступом окупанти пограбували Чорнобильську АЕС, забравши навіть виделки і сервізи.