На початку 1993-го року було 52,2 млн українців: скільки нас сьогодні і що очікує країну

Автор: Любава Лисичкіна
19:09 01.11

У світовому масштабі це шалений темп. Початок війни у 2014 році вплинув, але загальна демографічна тенденція і до війни була погана.

На початку 1993-го року було 52,2 млн українців: скільки нас сьогодні і що очікує країну Фото: ілюстративне

Про це розповів доктор економічних наук, заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун.

“На 1 січня цього року ми оцінюємо чисельність населення на території України у трохи більше 35 мільйонів. Це в кордонах 1991 року. Якщо рахувати без окупованих територій, то це може бути і 28-30 мільйонів людей. Ми не знаємо реальну ситуацію на непідконтрольних Україні територіях, тому оцінки можуть бути абсолютно різні. Але, безперечно, тенденція така, що чисельність населення дуже сильно скоротилася. І плюс під час війни навряд чи можна застосовувати нормальні методологічні положення демографічної статистики”, – говорить науковець.

За словами Гладуна, на початку 1993-го року в Україні було 52,2 млн людей, а потім почалось зменшення. У 1991 році кількість померлих перевищила кількість народжених, але чисельність трималась за рахунок міграції. При розпаді Радянського Союзу були великі міграційні потоки: люди поверталися в країни, звідки вони родом,  повертатися до свого коріння.

“А за рахунок природного чинника з 1991 року населення зменшувалося. І за 30 років, тобто до початку 2022-го року, нас стало менше на 10 мільйонів. У світовому масштабі це шалений темп. Початок війни у 2014 році вплинув, але загальна демографічна тенденція і до війни була погана. Зараз все дуже сильно загострилося”, – уточнює дефограф.

На питання, чи загрожує Україні ситуація, коли за кордоном стане більше українців, ніж всередині країни, науковець пригадав, що свого часу схоже було в Ірландії. Люди масово виїздили під час і після голоду в країні в середині 1800-х (в Ірландії зараз живе 5,1 млн, а за кордоном – більше 70 млн людей кажуть що мають ірландське походження – ред.)

Але, на його переконання,  це знову таке суто теоретичне питання: все буде залежати від того, на яких умовах закінчиться війна в Україні. Якщо закінчиться на відвоюванні територій в кордонах 1991-го року, то додому повернеться значний відсоток людей.

“Але ж ситуація на фронті може й погіршитися. Чи буде все законсервовано, чи утвориться лінія фронту, яка буде стояти роками? Ми цього не знаємо. Однозначно, чим довше буде тривати війна, тим більше людей залишиться постійно жити за кордоном. Є ще така річ як зворотні потоки. Частина людей після війни повернеться, а частина виїде. Коли знімуть обмеження по виїзду чоловіків, якщо родина до того часу збережеться, то буде вирішувати, де краще проводити далі спільне життя. Тому ймовірність того, що виїде частина чоловіків та окремих родин, – вона є”, – зауважує Гладун.

До слова, під Києвом розрослися “Дуби перемоги”, висаджені рік тому на честь ЗСУ.

Великий Київ у Google News

підписатися