На Лук’янівці відкрили пам’ятник австрійському ерцгерцогу Василю Вишиваному (ФОТО)

У Києві відкрили погруддя австрійському ерцгерцогу, полковнику легіону Українських січових стрільців та армії УНР, діячу ЗУНР Василю Вишиваному.

Про це повідомляє історик Андрій Ковальов у Facebook.

“Поки Ви дивитеся прес-конференцію Зеленського – у Києві на Лук’янівці ми урочисто відкрили та освятили пам’ятник архикнязеві Вільгельму фон Габсбургу – Василю Вишиваному!”, – йдеться у повідомленні.

Пам’ятник Вишиваному розташований у сквері Василя Вишиваного по вул. Іллєнка, 39 (метро «Лук’янівська»), неподалік Лук’янівського СІЗО, де помер ерцгерцог.

Над погруддям працювали скульптори Михайло Горловий та Олександр Фурман.

Василь Вишиваний — це друге ім’я австрійського ерцгерцога Вільгельма фон Габсбурга, який в роки Української революції вивчив українську мову, взяв українське ім’я та зробив військову кар’єру в українському війську. Хоча, як його брати, міг обрати іншу кар’єру у міжвоєнній Польщі.

У роки Другої світової війни Василь Вишиваний проживав у Відні, за ним наглядало гестапо. Радянська влада домоглась, що у 1947 році Вільгельм Габсбург був арештований, як «агент французької розвідки, учасник оунівського підпілля». 

Василь Вишиваний був звинувачений у зв’язках із ОУН, співробітництві з французькою і англійською розвідками. Його доставили у грудні 1947 року в Київ, у Лук’янівську в’язницю. Василя Вишиваного жорстоко допитували у міністерстві держбезпеки в Києві.

МДБ УРСР завершило слідство 20 травня 1948 року. Василь Вишиваний отримав вирок – 25 років ув’язнення у Володимирській тюрмі у Москві. Але так і не потрапив туди, бо у важкому стані, з діагнозом туберкульоз, потрапив у лікарню Лук’янівської в’язниці. 18 серпня 1948 року помер і досі є різні припущення щодо місця поховання. 

Нагадаємо, вчора в центрі Києва відкрили пам’ятник відомому кубинцю Хосе Марті (ФОТО).