Про небезпечні мандарини розповів телевізійний ведучий да фуд-блогер Костянтин Грубич.
“Мова про єгипетські мандарини, які через Грецію потрапили до нас. Я звернувся до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів. Там відповіли, що з першого дня тримають ситуацію на контролі і дві третини небезпечної партії єгипетських мандаринів повернулися з України до відправника в Грецію”, – повідомив Грубич.
Як виявилось, небезпечні мандарини перехопили у розподільчому центрі в Київській області. Тепер утилізувати цитрусові з партії, яка не пройшла іспит на якість мають добровільно реалізатори:
“Ми володіємо інформацією про те кому конкретно ця продукція надійшла , в які заклади торгівлі і ці заклади торгівлі повідомлені про те, що ця продукція підозрюється в перевищенні демітоату і вони мають пряме зобов’язання вилучити цю продукцію із реалізації. Подальші дії по цій продукції в частині її утилізації. Видані відповідні розпорядчі документи. Операторами ринку вживаються заходи щодо відкликання і вилучення з обігу цієї продукції”, – повідомив Грубичу начальник відділу державного моніторингу Держпродспоживслужби України Юрій Перегінець.
Поки немає 100% гарантії, що небезпечні мандарини не потраплять на стіл жителям столичного регіону, кілька рекомендацій, як готувати їх до вживання від експертки з якості продуктів Олени Сидоренко:
- Мандарини із зеленими плямами свідчать про недозрілість або хворобу фрукта.
- Ненатуральний восковий блиск на шкірці означає, що мандарини обробили фунгіцидами, аби захистити від грибка.
- Поверхня мандарина повинна бути шорсткою від природи та без слідів цвілі.
- Якщо при натисканні на фрукт, залишаються вм’ятини від пальців і мандарини здаються вологими, це означає, що їх сильно заморожували і він вже підгниває.
- Якщо мандарини липкі на дотик – зелені фрукти покрили етиленом, щоб не пошкодилися під час транспортування.
- Перед вживанням необхідно мандарини помити, не чистити від шкірки зубами.
Мандарини обробляють пестицидами, щоб вони довше зберігалися. Проте надмір хімії може нашкодити здоров’ю.
“Якщо сік бризкає з шкірки при легкому стисненні – це показник стиглості і свіжості. Якщо шкірка легко відстає від плоду відразу майже цілком – мандарин стиглий. Ну а якщо шкірка плода підсохла або м’яка, то такі мандарини вже неналежної якості. Наш випадок з потраплянням на ринок мандаринів з Єгипту показує, що мандарини треба мити! Не можна отак брати мандарину і чистити. Все, що у вас на руках, попаде всередину. Переш, що я роблю, гарно мию. А потім можна споживати!”, – каже Сидоренко.
Нагадаємо, українська дієтологиня Світлана Фус рекомендує, що мандарини краще їсти прямо з білою сіточкою, що закутує дольки: там міститься велика кількість глікозидів, що зміцнюють серце.