На Горіхуватських ставках настав сезон квітки Клода Моне

Автор: Любава Лисичкіна
19:18 23.07.2023

Проходячи стежками Голосіївського парку уздовж Горіхуватських ставків, неможливо не помітити яскравих величних квіток латаття рожевого, відомого у побуті, як водяна лілія.

На Горіхуватських ставках настав сезон квітки Клода Моне
Світлодіодне освітлення

Дописом та світлинами поділилися науковці НПП Голосіївський, які вважають, що рослина штучно висаджена у ставок і почувається у цьому середовищі досить непогано.

Латаття рожеве – гібрид латать білого помірної зони і тропічного, який вивів наприкінці 18 ст. французький селекціонер Джозеф Борі Латур-Марліак. Рослина і названа у його честь Nymphaea rosea Marliacea.

У 1889 році квітки побачив Клод Моне і був зачарований ними. Звідси виникла відома всьому світові його серія «Водяні лілії».

Взагалі водяні лілії і їх зображення відомі з давних давен. З 1580 року стало популярним в англійській мові застосовувати щодо латаття латинське слово lotus, яке спочатку використовувалося для квіток, що ростуть в Єгипті, а набагато пізніше для перекладу в індійських текстах.

Науковці говорять, що стародавні єгиптяни використовували водяні лілії Нілу як культурні символи. Мотив лотоса є частим елементом архітектури храмових колон. У Єгипті лотос, що піднімався з донного мулу, щоб розгорнути свої пелюстки до сонця, вказував на славу власного появи сонця з первісного мулу. Це була метафора творіння. Він був символом богів і богинь родючості, а також символом верхів’я Нілу як того, хто дав життя. Квітки латаття блакитного єгипетського (N. caerulea) розкриваються вранці і закриваються в сутінках, а латаття білого (N. lotus) розкриваються вночі і закриваються вранці. Єгиптяни вважали це символом поділу божеств, а також смерті та потойбічного життя. Залишки обох квіток були знайдені в могилі Рамзеса II.

За словами науковців, усі латаття отруйні та містять алкалоїд під назвою нуфарин майже у всіх своїх частинах, за винятком насіння, а у деяких видів і бульб. Європейські види містять велику кількість нуфарину і вважаються неїстівними. Кількість нуфарину в листках і стеблах у європейських видів змінюється залежно від сезону.

Фото: Soloviova Nataly

Відомо, у Жулянах на річці Нивка розчистили русло. 

Великий Київ у Google News

підписатися