Якщо прогризти поліетиленову торбу та залізти в бухінець хліба для миші простіше не буває, то як же з молочними продуктами?
«Я одразу сказав, що тут щось не так, як здається на перший погляд. Бо точно знаю технологію виробництва кефіру і вважаю малоймовірною ситуацію, щоб такий досить великий предмет туди потрапив», – розповів журналіст та кулінарний експерт Грубич.
Каже, на виробництві кефір ллють у пакети, що формуються тут же на лінії, через фільтри-сіточки. Відтак, миша туди не пролізе.
«Все закрито у трубах і контакту з повітрям молочні напої не мають жодного. Не дай Боже якесь стороннє тіло потрапить у трубу, уся система миттєво зупиняється і розлив припиняють», – розповідає Костянтин, який на власні очі бачив процес виробництва.
Грубич додає, що усі знайомі йому дієтологи попереджають: не варто купувати знежирений кефір:
«Беріть із нормальним вмістом жиру. Не менше 2,5%. Пам’ятайте: кефір, який не містить жирів, позбавлений цінних розчинних у них вітамінів, таких як A та D. Ну, і знайте міру! Пам’ятайте, що для дорослої людини споживання кефіру – 200-250 мл на добу цілком достатньо».
Раніше “ВК” розповідав, як у супермаркеті кияни придбали батон з дохлою мишею. Згодом Держспоживслужба розпочала перевірку магазину. Результат ревізії виявився дуже сумним.