“ВК” підготував добірку музеїв столиці, які можна відвідати безплатно.
Адреса: вул. Лаврська, 27
Безкоштовний вхід: кожну останню п’ятницю місяця.
Київський Музей становлення Української нації – перший в Україні інноваційний музей історії, де минуле поєднується з сучасними технологіями. Воскові фігури князя Володимира, княгині Ольги, Гетьманів та президентів України, Степана Бандери, Сергія Ковальова, Кузьми Скрябіна, Андрія Шевченка та багатьох відомих діячів політики, медицини, мистецтва та спорту від становлення української нації до сьогодення.
Над експозицією працювали історики, археологи, етнографи, скульптори, дизайнери. Основа музею – історичні факти, спрямовані на пробудження національної свідомості українців, відчуття гідності та патріотизму.
Єдине, коли підете – беріть із собою теплі речі, бо температура у музеї доволі низька для збереження воскових фігур українських діячів.
Адреса вул. Академіка Тронька, 1
Вхід завжди вільний для: людей з інвалідністю, інваліди дитинства, учасники та ветерани війни, учасники бойових дій, діти дошкільного віку, діти з дитячих будинків та інтернатів, працівники музеїв та заповідників України, учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (I категорія), супроводжуюча особа для організованої групи (10 осіб) школярів.
Крім того, вхід безплатний:
- у кожна друга субота місяця – відвідувачів з багатодітних сімей;
- в останній четвер місяця – пенсіонерів та студентів ВНЗ зі спеціальністю історії, культурології, музеєзнавства, образотворчого мистецтва, архітектури і дизайну.
Національний музей народної архітектури та побуту України – це величезний архітектурно-ландшафтний комплекс усіх історико-етнографічних регіонів України: Полісся, Слобожанщини та Полтавщини, Карпат, Наддніпрянщини, Поділля та Півдня.
Сьогодні на території київського скансену встановлено близько 300 пам’яток народного будівництва XVI-XX ст. Традиційні житлові комплекси включають в себе хати, комори, криниці та інші атрибути давнього українського села.
Музей активно займається розвитком духовної культури українців. Традиційним стало проведення народних свят: від Різдва та Колодія, до Андрія і зустрічі зі Святим Миколаєм. Кожний захід не проходить без цікавих обрядодії та звичаїв.
Адреса: Велика Васильківська вулиця, Басейна вулиця, 1, 3-2 (поблизу Бесарабського ринку)
Вхід завжди вільний.
“Пінчук Арт Центр” є центром сучасного мистецтва, відкритою платформою для митців, мистецтва та суспільства.
Виставки часто змінюють. Відвідувачі можуть побачити картини, інсталяції, скульптури мініатюри, композиції, зібрані з усього світу.
Артцентр займає 6 поверхів. На перших чотирьох — бібліотека, освітня кімната, книжковий магазин, зал video-lounge та кав’ярня One Love Coffee.
4. Музей лісу
Адреса: території Броварського лісництва,
Вхід безплатний для всіх щосереди.
Унікальний Музей лісу занурює відвідувачів у захопливий світ лісівництва, знайомить з історією та сьогоденням зелених легенів Києва.
У музеї можна побачити, як зароджувалася та змінювалася лісова галузь впродовж багатьох десятиліть. Представлені старовинні документи та інструменти, раритетні фотографії та елементи спецодягу.
Адреса: вул. Хрещатик, 42.
Вхід завжди вільний.
Київський музей Apple є першим в Україні музеєм легендарної “яблучної” техніки. Музей відкрили влітку 2023 року – під час повномасштабної війни РФ проти України.
У ньому представлені понад 100 експонатів. Тут на відвідувачів чекають прапрадідусі сучасних комп’ютерів, ноутбуків, планшетів та повна лінійка iPhone – від першого до найновішого у робочому стані. Крім того, є ексклюзивні автографовані та навіть запаковані гаджети від Apple.
Адреса: вул. Терещенківська, 15-17.
Безплатний вхід: перша робоча середа місяця.
Музей Ханенків є музеєм світового мистецтва в Україні. Він пропонує величезну колекцію мистецтва Європи, Азії та Давнього світу в Україні.
Подружжя видатних київських колекціонерів та благодійників Богдана та Варвари Ханенків, колись мешкали в цьому будинку. Вони захопились ідеєю власного художнього зібрання. Ханенки багато подорожували Європою, відвідували аукціони й приватні колекції. Тепер найголовнішою експозицією музейного зібрання музею є їхня колекція.
Адреса: вул. Лаврська, 19.
Безплатний вхід:
- остання п’ятниця місяця – день відкритих дверей;
- кожна неділя – безплатний вхід для учнів;
- кожна середа – безплатний вхід для власників “Картки киянина”.
Національний центр народної культури “Музей Івана Гончара” – це відкритий культурно-мистецький заклад освітнього, наукового та рекреаційного типу.
Сам Іван Гончар – український скульптор, графік та колекціонер. Музей створили на основі його колекції та особистих мистецьких творів.
Адреса: вул. Спаська, 16 Б.
Безплатний вхід: кожну останню п’ятницю місяця.
Музей Гетьманства для всіх, хто хоче відчути себе справжнім козаком й більше дізнатись про епоху гетьманської доби.
В експозиції музею понад 9 тисяч пам’яток історії і культури України, які ілюструють процес становлення української державності. Також представлена одна із найбільших колекцій, що належать родині українського гетьмана Павла Скоропадського.
Адреса: пр-т Броварський 9 В (поблизу ресторану “Млин”)
Безплатний вхід: щопонеділка для пенсіонерів, інвалідів, учасників бойових дій, багатодітних сімей (за наявності відповідного посвідчення).
Тут можна помандрувати всією Україною: побачити палаци Криму, пам’ятки Одеси, гори та замки заходу України, а також всі історичні місця Києва. Макети виготовлені в масштабі 1:33. На виготовлення 60 макетів пішло майже десять років.
Щороку колекція постійно поповнюється новими спорудами та будівлями.
Адреса: вул. Володимирська, 2.
Безплатний вхід: останній понеділок кожного місяця.
Національний музей історії України – це історичний музей, кошти на його будівництво зібрали кияни. Музейні експонати розповідають про важливі історичні події, видатних українських постатей та національну спадщину.
Фондові зібрання музею налічують понад 800 тисяч експонатів. Однак, після повномасштабного вторгнення російських військових експозиції музею та його філії евакуювали. Наразі у музеї реалізуються тимчасові виставкові проєкти.
Адреса: вул. Лаврська, 27.
Безплатний вхід для всіх в останній вівторок місяця (крім експозицій Гелікоптера Мі-24 і літаків Лі-2, МіГ-23 та екскурсійного обслуговування).
Меморіальний комплекс налічує п’ять поверхів й розташований у пагорбі під монументом “Батьківщина-Мати”. Експозиції музею мають приблизно 400 тисяч предметів, а його колекції постійно поповнюються.
До слова, майже у кожному музеї Києва є спеціальні дні, коли вхід безкоштовний для всіх киян і гостей столиці. Треба лише зайти на сайт музею та клацнути розділ “Квитки”.
А людям з інвалідністю І та ІІ категорій, учасникам бойових дій, постраждалім внаслідок Чорнобильської катастрофи І та ІІ категорії, дітям-сиротам та дітям дошкільного віку вхід у всі музеї столиці завжди вільний.
До речі, у Музеї просто неба відзначать День Незалежності фестивалем-ярмарком