Музей у Пирогові запрошує на святкування Масниці – тут відтворять давній обряд

Автор: Марія Супрун
08:37 02.03

13 та 14 березня у Національному музеї Народної архітектури та побуту України в Пирогові святкуватимуть Масницю.

Музей у Пирогові запрошує на святкування Масниці – тут відтворять давній обряд

Як повідомляється на сторінці Музею у Facebоok, під час свята можна буде побачити відтворення давнього обряду – Колодія.

“Серед традиційних українських обрядів, які вже одійшли в минувшину, особливе місце належить унікальному, як за формою дійств, так і символікою, звичаю, що мав найпоширенішу назву «волочити колодку»”, – зазначають у Музеї.

Гостей чекають на Співочому полі Музею, біля сцени о 13:00.

Довідка. Обряд Колодія в усій Україні проводився однаково – з незначними місцевими особливостями. У перший день Масляної, понеділок, жінки йшли до корчми, клали на стіл сповите у полотно поліно, пізніше ляльку прикрашали стрічками та сухими квітами і всі разом вигукували: «Колодій народився!». Вітаючи одна одну, вони сідали за стіл, частувалися і співали. У вівторок справляли колодці хрестини, в середу – похрестини, у четвер колодка вмирала, в п’ятницю її ховали, в суботу оплакували.

Упродовж Масляної жінки ходили з Колодкою по хатах, де були неодружені дорослі хлопці та дівчата, і прив’язували її матерям до ноги як покару за те, що не одружили до цього часу своїх дітей. Маленьку колодочку, оздоблену стрічками чи кольоровим папером, дівчата чіпляли хлопцям.

І хоч дійство Колодія носило обрядовий з жартівливим відтінком характер, усе ж за ним стояла глибока моральна ознака. Традиційно в Україні молодь, а почасти й дорослі, збиралися за теплої погоди на колодах. На них розважалися, знайомились одне з одним, влагоджували інтимні та громадські справи. Обряд Колодія, що широко відзначався на всьому терені України аж до середини XIX століття і який не має аналогів у інших народів, вельми цікавий і неповторний. 

Нагадаємо, “Великий Київ” нещодавно побував у зимовому Музеї під відкритим небом у Пирогові – дивіться наш казковий фоторепортаж.

Великий Київ у Google News

підписатися
загрузка...