Про заявив на своїй Facebook-сторінці виконувач обов’язків голови Київської обласної організації “Українське товариство охорони пам’яток історії та культури”, член Науково-методичної ради Міністерства культури та інформаційної політики України, архітектор Іван Биков.
Мова йде про Михайлівську церкву села Шандра Миронівської громади Обухівського району, яка була збудована у 1831-1863 роках, має статус пам’ятки архітектури національного значення і охоронний номер 933.
Рідкісна та самобутня пам’ятка доби класицизму. Навіть розташування її нетипове – поза селом, на пагорбі між ярами. До останнього часу Михайлівська церква почувала себе непогано – метрові муровані стіни важко спортити. Поряд з нею було складно зрозуміти яка епоха зараз – 19, 20 чи 21 століття. Настільки все було автентично”, – ділиться дописувач.
Він каже, що на днях провідав церкву і жахнувся: пам’ятку варварським чином відремонтували.
Нова штукатурка ( схоже з утепленням), металопластикові вікна (!), нові металеві двері, гидотний новий ганок та нові верхи – цибулини і нові декоративні чотири маківки над раменами!” – обурюється експерт.
За його словами, територія навколо також активно “ремонтується” – новий паркан, ФЕМ та навіс якраз добудовуються.
Пам’ятку настільки знасиловали (іншого слова не підібрати), що навіть зблизька вона виглядає, як новобуд. 190 років історії. У пам’ятці проводять служби отці Миронівського благочиння Білоцерківської єпархії УПЦ (МП)”, – додав Іван Биков.
Він зазначає, що пам’ятка архітектури, за законом, має реставруватися, а не ремонтуватися, але церковники роблять вигляд, що не знають, що у них має бути проект на реставрацію, дозвіл, сертифікований підрядник з класом СС3 та технагляд.
Нащо ? Якщо можна просто викинути старезні майже двохсотрічні ковані металеві грати і замість них поставити металопластик ! А ще поміняти верхи і додати главок. Звертаю увагу на це беззаконня Обухівська районна військова адміністрація Обухівська районна державна адміністрація Київська обласна державна адміністрація та особисто пан міністр Олександр Ткаченко. Бо випадок кричущий. Такого свавілля з пам’ятками національного значення на Київщині не можу пригадати“, – додав експерт, підкріпивши допис фотографіями до і після “ремонту.
Таким був храм “до”
А таким став після ремонту.
Читайте також: Науковці дослідили мікробні пошкодження фресок Софії Київської, щоб зберегти пам’ятку
Нагадаємо, Садибу Дмитрієва повернули у власність територіальної громади столиці.