«Місто Марії: щоденники облоги» – у Києві показали документальну виставу про події у Маріуполі

Автор: Оксана Тупальська
15:51 18.12.2023

Документальну виставу, створену на основі щоденників та уривків з інтерв’ю 24-річних сестер-близнючок Ані і Насті Гречкіних, які пережили оточення Маріуполя, показали у столиці 16-17 грудня. Над проектом працювали з квітня 2022 року. Презентували у “Довженко-Центрі”.

«Місто Марії: щоденники облоги» – у Києві показали документальну виставу про події у Маріуполі
Світлодіодне освітлення

«Місто Марії – це вистава про Маріуполь, від якої стало боляче…дуже. Але це той біль, який сидів всередині з перших кадрів нівечиння Міста біля моря. Це так боляче чути, а ще більш боляче – спробувати забувати, губити…», – розповідає Ганна Щокань, яка впродовж багатьох років вивчає культурне життя столиці. Вона побувала на прем’єрі у вихідні.

Глядачка розповідає, що документальна вистава одночасно важка і глибока:

«А ще вистава нагадує ті перші дні, коли було надстрашно, і перший рік, коли не було сліз. І знову викресує в свідомості, що всі ми з вами такі сильні… Сильні жити, говорити (кричати, співати, віртуозно грати на саксофоні) – виливати травму й жити-жити».

Зараз авторки щоденника Аня та  Настя Гречкіни тимчасово мешкають в Берліні. Після того, як вийшли з окупації, приїхали не на довго до Києва, однак вибухи та сирени в столиці викликали тривожність, тому сестри евакуювалися. 

Режисерка вистави Євгенія Відіщева розповіла Суспільне Культура поділилася, що з головними героїнями вистави сестрами Гречкіними познайомилася за кілька років до повномасштабного вторгнення – вони були громадськими активістками та брали участь у творчих проектах в Маріуполі.

«Коли почалося повномасштабне вторгнення, я, знаючи, що вони з Маріуполя, писала їм. Відповідей жодних не було, бо тоді в Маріуполі не було зв’язку. І коли вони виїхали, то перше, що вони зробили, — прямий ефір в Instagram, де дівчата розповіли про блокаду міста, про окупацію. І після цього ми вже почали з ними співпрацювати», – згадує Відіщева.

У виставі звучать музичні композиції – традиційні пісні Донеччини. Їх колись збирали організації, які спілкувалися зі старшими людьми на Донбасі, записували.

«Нам потрібна була веснянка. Блокада Маріуполя почалася 1 березня. Вийшло, що весна принесла нам таку реальність. Тож хотіли знайти веснянку з Донеччини. Дуже важко шукати традиційні пісні саме Донецької області, оскільки в Україні пошук традиційних пісень почався після 2014 року — після того як частина територій уже була окупована», – поділилася Відіщева.

Після презентації в Україні виставу планують показати світові та повезти в турне.  

Раніше “ВК” розповідав, до роковин трагедії в драмтеатрі Маріуполя, театр авторської п’єси «Концепція» показав постановку «Рентген усміхнених сердець».

Великий Київ у Google News

підписатися