Про це розповів в ефірі “Україна 24” директор Українського інституту нацпам’яті Антон Дробович, коментуючи декомунізацію в Києві.
Зокрема, до таких радянських об’єктів, що потребують декомунізації, Дробович відніс міст Патона, пам’ятник Щорсу, Батьківщину-матір.
Важливо, щоб був цивілізовано вирішено питання видалення цих радянських символів. На мосту Патона зараз проводиться реконструкція, і це саме слушно час, там всього дві розетки з радянськими гербами, якщо їхати з лівого берега, серпи та молоти легко демонтувати, а зірки не підпадають під декомунізацію. з огляду на, що недавно помер Патон – може, логічно було б поставити портрети обох Патонів замість цих гербів, щоб люди пам’ятали про династію вчених? ” – розповів Дробович.
За його словами, в УІНП планують розібратися з пам’ятником Миколі Щорсу. Знищувати його не хочуть, будут перетворювати на об’єкт з інтригуючою назвою “Темний вершник” – все для того, щоб знеособити офіцера.
Щорса активісти пропонують задрапірувати в чорний латекс, це переобозначеніе. Цей пам’ятник підпадає під закон про декомунізацію, але це художнє висловлювання, можливо, воно стане туристично привабливим. Але в будь-якому випадку треба поставити експлікацію, розповісти, хто такий Щорс, чому він там стояв. Так само треба зробити і з Батьківщиною-матір’ю. Якщо ми говоримо про демонтаж герба, ми не можемо собі дозволити ризикувати цілісністю статуї, яка є видатним твором, пам’ятником науки і техніки світового рівня “.
За його словами, існують розрахунки демонтажу радянського герба, “але треба вирішити, що робити далі”.
“Можна оголосити конкурс про те, що розмістити на щиті, робити проекції, що завгодно. Потрібен дозвіл Міністерства культури”, – пояснив Дробович.
Нагадаємо, нещодавно остаточно декомунізували Північний міст: через два з половиною роки після перейменування нарешті на пілоні мосту з’явилась табличка з написом “Північний міст”. Також на ній зображено столичний герб із Архангелом Михаїлом і рік будівництва моста – 1976.