Місцеві жителі проти будівництва військового кладовища під Києвом, їм погрожують спаленням села

Автор: Ольга Даниленко
19:16 15.04

Під Києвом понад 150 мешканців Гатненської громади та села Мархалівка блокують роботи з будівництва Національного військового кладовища у Гатному. Причина: вирубка лісу, отруєння ґрунтових вод, забруднене повітря. Через супротив – селянам погрожують спаленням села.

Місцеві жителі проти будівництва військового кладовища під Києвом, їм погрожують спаленням села Фото: Мітинг мешканців Гатненської громади та села Мархалівка проти будівництва військового кладовища під Києвом

Місцеві не мають централізованого водопостачання, воду беруть із криниць. Люди впевнені, що через масові поховання військових, ґрунтові води будуть отруєні, а вода з криниць стане непридатною для вживання. 

До того ж громадяни переконані, що якщо частину лісу, яку відвели для будівництва, осушать, то вода взагалі зникне. А крематорій комплексу буде забруднювати довкілля. 

Кажуть, є купа пустих полів, крім їхнього лісу. 

Через супротив селян, їм погрожують спаленням їхніх осель, розповів один з мешканців села кореспонденту ВК”.  Крім того, він наголосив, що чоловіки з їхнього села також захищають Україну і вони проти знесення лісу для побудови меморіалу. 

Кажуть, що якщо ми проти будівництва меморіалу – треба нас всіх спалити. Всі чати цим переповнені, ось дивіться. А ми не проти, ми проти щоб на цьому місті будували. До того ж, родини загиблих просили будувати меморіал у Києві. А потім все якось незрозуміло переграли. У нас теж воюють багато чоловіків з села, і вони також проти будівництва меморіалу тут. Їх теж треба спалити?”, – наголосив Михайло, мешканець села Мархалівка.

Плакат від мешканців, с. Гатне у Фастівському районі Київської області

До речі, в цьому році планували розпочати будівництво Національного військового меморіального кладовища. Де воно має бути обговорювали понад двох років. Після дискусій столичні депутати відвели ділянку у Києві – на Броварському проспекті в Биківні. Однак, Кабінет міністрів змінив місце розташування військового кладовища на селище Гатне у Фастівському районі Київської області. 

Загальний вид селища Гатне у Фастівському районі, Київщина

Мешканці села Мархалівка наголошують, що тіла загиблих військових при похованні на обраній Урядом ділянці будуть “плавати у воді”, адже їхні землі постійно підтоплює вода. 

Мешканки Гатненської громади та села Мархалівка тримають плакат, Фастівський район Київщини

На мітинг вийшло понад 150 мешканців, які тримали у руках плакати: 

  • “Героїв треба поважати. Ліс не можна вирізати”;
  • “Полеглим гідна памʼять, а не могила у воді”;
  • “Поки наші рідні захищають Батьківщину, чиновницький ворог наступає на їхні оселі”.

Ви розумієте, що за Києвом є місця 50, 60, 70 кілометрів пусті повністю. Там нема ніяких бабусь, там пусті села, нема нікого, або поля просто. Ви хочете, щоб тіла військових плавали у воді, яка у нас тут прямо під ногами тече?”, – наголосила одна з мешканок села, яка була на мітингу.

Мати загиблого захисника Маріуполя, воїна “Азова” Владислава Литвиненка (позивний Вектор) Віра також була на місці подій. Вона особисто приходила у Київраду та просила столичних депутатів підтримати звернення до президента та Кабміну щодо облаштування Національного військового меморіального кладовища у межах столиці.

Тоді мати загиблого воїна з трибуни Київради нагадала, що представники центральної влади без погодження з родинами загиблих захисників вирішили побудувати Національне військове кладовище на території Гатненської сільської територіальної громади – за 10 км від столиці, хоча обіцяли створити меморіал для загиблих військових у межах Києва. 

На зустріч із громадою приїхали урядовці, архітектори, військові, рідні загиблих воїнів та купа поліцейских.

Поліцейські на мітингу щодо будівництва військового кладовища під Києвом

Вони пояснювали мітингувальникам, що для села немає ніякої загрози у побудові військового кладовища.

Голова Українського інституту нацпамʼяті Антон Дробович пояснив, що потрібна ділянка була обрана не випадково. 

Потрібна ділянка у 100 гектарів на державній землі. Щоб знайти таку земельну ділянку за необхідними критеріями, було проведено спеціальне дослідження”, –  сказав він, але мешканці села почали вигукувати “Ганьба”, одразу перебивши, з проханням надати ці документи із висновками.

Виконувач обовʼязків міністра у справах ветеранів Олександр Порхун перебуває у шоці, каже, приїжджає вже втретє, але селяни не хочуть чути аргументів.

Він ще раз підтвердив, що повністю ліс вирубувати не будуть – проведуть санітарну зачистку – лише 10% дерев, а крематорій буде розташований за 700 метрів від забудов, він буде сучасним і ніякої загрози довкіллю не несе. При проєктуванні наяність підводних вод – врахована. 

Мітинг мешканців Гатненської громади та села Мархалівка, Київщина

Ми вже приїжджаємо сюди третій раз. І третій раз нікого не ставимо перед фактом. Постійні звинувачення, ми хочемо спілкуватися і почути проблематику. Проблематику нам дали. Ми приїхали і дали відповіді, але нас не чують. Просто шок. Я не розумію, як можна відноситися до полеглих воїнів, які віддали найдорожче – своє життя, от такими викриками”, – зазначив він.  

Також, заступник директора держпідприємства Національне військове меморіальне кладовище Ярослав Старущенко наголосив, що побоювання людей марні:

  1. військове кладовище планують будувати щонайменше за 300 метрів від крайніх будинків Мархалівки: “Такої відстані, згідно з вимогами будівельних норм, достатньо, щоб трупні залишки не потрапляли у воду”;
  2. у мархалівському лісі наразі не планують жодних водоосушувальних та водопоглиблюваних робіт;                                                                                                                                                                              “Місця поховання ми розташували тільки там, де територія є абсолютно не підтоплюваною. Тобто за будь-якої сезонності рівень ґрунтових вод там не підійматиметься вище двох метрів до поверхні землі”, – пояснив Старущенко. 
  3. що стосується вирубки лісу, то для будівництва відведено 130 гектарів з 267 гектарів: “Відповідно, зі 130 гектарів під можливе викорчовування підлягає лише 26 гектарів”. Зрештою, 137 гектарів лісу залишаться у вільному доступі”.
Проєкт побудови військового кладовища у Гатненській громаді Фастівського району, Київщина

Мешканці Гатного та Мархалівки не вірять представникам влади та наголошують, що будуть продовжувати блокувати будівництво меморіального кладовища. І обіцяють звернутися до суду.

А представники Національного військового меморіального кладовища кажуть, що будуть оскаржувати позов і закон буде на їхньому боці.

Читайте також: Без електронних торгів: одеська фірма будуватиме під Києвом військове кладовище

Нагадаємо, родичі загиблих військових виходили на мітинг і просили побудувати Національне військове кладовище в межах Києва.

Як повідомляв “ВК”, мер столиці Віталій Кличко переконаний, що Національний військовий меморіал має знаходитись на території столиці – в Києві. Аби віддати належну шану полеглим Захисникам та Захисницям України. І на знак поваги до членів родин наших Героїв. А народні депутати не ухвалили законопроєкт про розміщення військового кладовища поблизу селища Гатне у Київській області. За 10 кілометрів від Києва.

Дивіться також: Меморіальне військове кладовище буде розраховане на 50 тисяч поховань

Великий Київ у Google News

підписатися