“На теренах пострадянського простору панує застаріла та некоректна назва такої травми – “контузія”. Під цим терміном мається на увазі струс головного мозку від дії мінно-вибухової хвилі, який є окремим травматичним впливом на головний мозок, до якого може доєднуватись ураження слухового та вестибулярного апарату – акубаротравма”, – кажуть у МОЗ.
Додають, що не лише назва давня, а і підходи у подоланні акубатотравм. З початку російсько-української війни в 2014 році “невидима” черепно-мозкова травма стала відома як для українського війська, так і для цивільного населення, яке систематично атакують терористи.
“Струс головного мозку від дії вибухової хвилі є одним з характерних поранень війн останнього століття та став своєрідним “автографом війни”. діагностика та лікування відбуваються за застарілими та неефективними методиками, з використанням чисельних недоказових фармпрепаратів, призначення високовартісних методів нейровізуалізації”, – зазначають у відомстві.
Фахівці Центру вивчають як власний досвід, так і переклади міжнародних матеріалів: клінічні настанови Міністерства у справах ветеранів США та Міністерства оборони США “Лікування та догляд за пацієнтами зі струсом мозку – легкою черепно-мозковою травмою”, Алгоритм ведення черепно-мозкової травми, Brain Injury Electronic Resource Manual (BIERM) – «Зорові порушення, пов’язані з ЧМТ”.
“Ці настанови будуть імплементовані під час підготовки фахівців у мультидисциплінарних реабілітаційних командах у пілотному проєкті з Центром психічного здоров’я та реабілітації “Лісова поляна” та бойовими підрозділами ЗСУ, які опікуються пораненими бійцями”, – зазначають в МОЗ.
Раніше “ВК” розповідав, що росіяни запустили фейк про киян, що риють окопи навколо столиці.