Меморіальну дошку Булгакову не відновили, а зафарбували чорною фарбою – музей

Автор: Вікторія Мілюта
09:41 15.07

Меморіальну дошку письменнику Михайлу Булгакову на будівлі Київського літературно-меморіального музею не відновлювали, а просто зафарбували чорною фарбою.

Меморіальну дошку Булгакову не відновили, а зафарбували чорною фарбою – музей

Про це в ексклюзивному коментарі «Читомо» розповіла директорка закладу Людмила Губіанурі.

«Це просто якась інша фарба. Булгаков тепер виглядає, як афроамериканець», — повідомила вона.

Як тільки працівники музею побачили, що дошку зафарбували, вони звернулися до охорони, адже у неї є доступ до камер спостереження.

«Вони побачили, що о 3-й ночі дошка ще червона, після чого вимкнули світло. Увімкнули о 6-й, коли ми знову можемо бачити дошку — і вона вже чорна. Це сталося дуже рано, під час комендантської години й відключення світла. Тому на камері не видно ніяких фігур, людей, нічого не видно. Але ми точно знаємо, коли це було і в який проміжок часу», — наголосила Губіанурі.

Проте, хто це міг зробити, працівники музею не уявляють. 

«Ніхто не прийшов і не признався. Але точно знаємо, що це не ми, такими речами ми не займаємося», — зазначила директорка.

Підписники Фейсбук-сторінки музею сперечаються щодо цієї ситуації. Деякі з них звинувачують музей у тому, що це він зафарбував дошку «заради хайпу й підняття своїх рейтингів». Проте у закладі відмічають, що це був акт вандалізму, який підпадає під дію пункту 2 статті 298 Кримінального кодексу України «Умисне незаконне знищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини чи їх частин».

  Деяких користувачів музей був змушений заблокувати через ненормативну лексику, яку писали відносно музейників.

«Ми офіційно мали право відмити дошку, адже це наш експонат. Але ми це не зробили, тому що для нас це теж комунікація. Ми розуміємо, чому і навіщо це зробили», — зазначила Губіанурі.

Поки що дошку відмивати не збираються, адже вона демонструє ставлення до Булгакова.

Зазначимо, меморіальна дошка Булгакову є однією з найвідоміших у Києві. Вона була встановлена у 1982 році, за 7 років до створення самого літературно-меморіального музею.

Читайте також: “Коли портрет Булгакова облили фарбою, лишили як є, бо це теж історія”, – позиція музею щодо майбутнього скульптури

У 1991 році дошку облили червоною фарбою, пізніше її пофарбували у чорний колір.

У травні 2023 року напис на дошці змінили за згодою з автором. Саму дошку при цьому очистили та тонували.

В ніч на 28 травня 2023 року дошку вдруге облили червоною фарбою. Колектив музею вирішив зберегти сліди цих дій, щоб довести українцям, що історію треба вивчати, а не відкидати. У такому вигляді дошка проіснувала рівно рік і місяць.

28 червня 2024 року невідомі ретельно зафарбували меморіальну дошку.

Нагадаємо, раніше експертна комісія Українського інституту національної пам’яті з питань визначення належності об’єктів до символіки російської імперської політики заявила, що пам’ятники та пам’ятні знаки, присвячені Михайлу Булгакову, містять символіку російської імперської політики. Відтак, подальше використання його імені є пропагандою російської імперської політики.

Після цього директорка одноіменного музею Людмила Губіанурі зазначила, що історію про персону Булгакова необхідно переосмислити, бо він сам став жертвою режиму та не міг публікувати твори через громадську позицію.

Великий Київ у Google News

підписатися
більше новин