Як зазначає столичний лікар-педіатр, дитячий інфекціоніст Олена Слуцька, довкола віспа багато страхів, тожважливо розуміти що собою являє вірус та яка є небезпека.
Що таке мавпяча віспа?
Мавпяча віспа – monkeypox, якщо будете гуглити англійською – доволі рідкісне захворювання. Його викликає вірус, власне, мавпячої віспи. Ця хвороба, попри назву, не є «родичкою» вітрянки. Бо вітрянку викликає герпесвірус Varicella zoster. Тому щеплення від вітрянки не захищає від мавпячої віспи.
Які симптоми мавпячої віспи?
Спочатку виникають лихоманка, головний біль, набряки, біль у спині та головний. Коли температура впаде, може виникати висипка. Часто вона з’являється спочатку на обличчі, а вже потім розповзається по тілу, найчастіше на долоні та підошви.
Елементи висипки можуть боліти і дуже свербіти. З часом вони видозмінюються і врешті перетворюються на кірочку. Вона потім відпадає. На місці елементу висипки може лишитися шрам-рубець.
Це небезпечно?
Найчастіше захворювання протікає легко. За перебігом може нагадувати вітрянку. Триває кілька тижнів, зазвичай 2–3, і минає самостійно. Складні випадки теж трапляються. Є повідомлення про те, що у західній Африці мавпяча віспа призводила до смерті.
Як лікують мавпячу віспу?
Найчастіше мавпяча віспа має легкий перебіг і минає сама. Специфічного лікування не існує. Але захворюванню можна запобігти. Щеплення від натуральної віспи на 85% ефективне. Противірусні препарати також працюють.
А що в Україні?
Днями головний санітарний лікар заявив, що імовірність поширення мавпячої віспи в Україні дуже мала. Він пояснив це тим, що наша країна не є транзитною для подорожей до Африки.
Що ще важливо знати?
Лікарка радить не панікувати та пам’ятати, що збудники хвороб існують і у них своє життя, яке часом перетинається з людським.
“І позиція щодо вакцинації на це не впливає. Хвороби існують та існуватимуть. Не від всіх є щеплення та специфічне лікування. І це ще одна вагома причина захиститися хоча б від того, від чого можна”, — додає Луцька.
До слова, майже 400 дітей із родин учасників АТО/ООС зможуть безкоштовно відвідати Київський зоопарк.