Мав дисертацію з біології, а першу “Польку” написав у 9 років: сьогодні виповнюється 182 роки від дня народження Миколи Лисенка

Автор: Любава Лисичкіна
20:11 22.03

Лисенко – видатний український композитор, піаніст, диригент, педагог, збирач пісенного фольклору, громадський діяч (1842-1912).

Мав дисертацію з біології, а першу “Польку” написав у 9 років: сьогодні виповнюється 182 роки від дня народження Миколи Лисенка
Світлодіодне освітлення

Як відомо, Микола Лисенко – засновник української національної музики. Мало хто знає, що він захистив кандидатську дисертацію з біології. Йому пророкували блискучу кар’єру вченого, але він обрав собі інший шлях, пов’язавши своє життя з музикою.

Понад півстоліття він віддав композиторській діяльності, створивши понад тисячу самобутніх різноманітних за формою, обсягом і значенням творів, але композиторська праця ніколи не приносила йому матеріальних вигод. Утримувати родину він міг лише за рахунок викладацької діяльності.

Народився Микола Лисенко в с.Гриньки на Полтавщині. Родове коріння Лисенків фіксується з XVII століття. Вже в п’ять років мати Миколи, Ольга Єреміївна, побачила хист хлопчика до музики і почала опікуватись його навчанням. Свій перший музичний твір – “Польку” – він написав у 9 років.

“Навчався у київських пансіонах Вейля і Гедуена, 2-й Харківській гімназії, на природничому факультеті Харківського університету, фізико-математичному факультеті Київського університету та у Лейпцизькій консерваторії по класу піаніно (1867–1869).

Митець є автором низки знакових музичних творів: опер “Різдвяна ніч”, “Утоплена”, дитячої опери “Коза-Дереза”, героїко-історичної народної музичної драми “Тарас Бульба”, “Наталка Полтавка”, гімну “Молитва за Україну”(“Боже великий єдиний…”) – духовного гімну України, музичних творів до “Кобзаря” Тараса Шевченка.

Був членом “Київської громади”, організовували недільні школи та бібліотеки, займався етнографічними дослідженнями і збирав український фольклор, брав участь у роботі гуртків любителів музики, підготовці “Словника української мови”, перепису населення 1897 р. тощо.

З 1878 р. обіймав посаду педагога з фортепіано у Київському інституті шляхетних дівчат, де одружився з ученицею Ольгою Липською (1860–1900), у шлюбі з якою мав 7 дітей.

У складі археологічної експедиції В.Беренштама митець побував на розкопах на Хортиці. У 1904 р. відкрив першу в Україні українську Музично-драматичну школу.

У 1905 р. разом із Олександром Кошицем створив музично-хорове товариство “Київський Боян”, а у 1908 р. став засновником та головою ради правління “Українського Клубу” (з 1912 р. – Клубу “Родина”), яке об’єднало провідних митців та науковців.

Саме Микола Лисенко написав музику до «Молитви за Україну» — урочистої пісні, відомої також під назвою «Боже великий, єдиний, нам Україну храни» або як духовний гімн України. Написана в 1885 році. Автором слів є  Олександр Кониський. 

Помер Микола Лисенко раптово від серцевого нападу 6 листопада 1912 р. і похований на Байковому кладовищі”.

Великий Київ у Google News

підписатися