Ефективна монетарна стратегія, спрямована на зниження інфляції, розвиток основних галузей економіки та стабільність на валютному ринку, можуть стати ключовими чинниками для зниження облікової ставки та інших монетарних інструментів.
Відтак, уже у вересні можна очікувати появу нового тренду в сегменті депозитних вкладів — поступове зниження їхньої дохідності. Таку думку висловив Дмитро Замотаєв, директор департаменту роздрібного бізнесу Глобус Банку.

При формуванні депозитної стратегії на осінньо-зимовий період комерційні банки спиратимуться на рішення монетарного комітету, який вже у вересні потенційно може ухвалити рішення про зниження облікової ставки з наявних 15,5% до 14,5–15%, , — зазначив банкір.
Не виключена синхронна корекція інших монетарних інструментів, зокрема ставки за 3-місячними депозитними сертифікатами — з 19% до 18,5–18%.
Отже, такі зміни стануть об’єктивним приводом для банків поступово розпочати процес корекції дохідності за гривневими вкладами
Довгострокові депозити – найбільш вигідна інвестиція
За словами експерта, за оптимістичного сценарію, підкріпленого економічним зростанням та зниженням інфляції, до кінця року ставки за гривневими вкладами можуть знизитися в середньому на 1,5–2 в.п.
Залежно від економічних обставин, цілком можливо, що наприкінці 2025 року депозитні ставки знизяться в середньому до 11–12% річних, — прогнозує Дмитро Замотаєв. — Водночас найбільш затребуваними серед громадян залишаться вклади на 6–9 місяців, а також на 1 рік — ставки за ними будуть найвищими на ринку
У разі зниження дохідності гривневих депозитів може розпочатися нова хвиля конкуренції між банками за вкладника: фінустанови будуть готові запропонувати бонусні відсотки до базових ставок — у розмірі від 0,5 до 1 в.п. У результаті максимальні ставки наприкінці грудня можуть скласти 13,5% річних.
У другому півріччі кількість нових вкладів може зрости на 2–3%
У порівнянні з 2024 роком — збільшення кількості вкладників може сягнути 5–6%.
Щодо ситуації в сегменті валютних депозитів, Дмитро Замотаєв зазначає: частка таких вкладів не перевищує 15%, і особливих змін у попиті не спостерігається.
За нашими оцінками, валютні депозити цікаві тій частині громадян, яка диверсифікує ризики — зберігає кошти і в ОВДП, і на гривневих вкладах, інвестує в придбання дорогоцінних металів, а також частину розміщує на валютних вкладах, — пояснює експерт.
Тобто ми не спостерігаємо ані масового відтоку, ані суттєвого приросту клієнтів. Часто валютні депозити використовують не з метою отримання прибутку, а як своєрідний, але надійний “сейф
Замотаєв переконаний, що навіть зростання курсу євро не призведе до підвищення інтересу до вкладів у євровалюті.
Триває тренд повільного зниження дохідності валютних депозитів, який, за всіма прогнозами, збережеться щонайменше до кінця року, — підкреслює банкір.
За нашими даними, наприкінці року середні ставки за вкладами в доларах не перевищать 1% річних, а в євро — 0,8%. Тобто валютні депозити — це не про прибуток, адже їхня дохідність покриває лише близько третини реальної інфляції євро та долара
Що варто враховувати, розміщуючи кошти на депозит
- Прогнозувати потреби у вільних коштах на весь строк вкладу — не варто розміщувати всі заощадження, щоб у разі потреби не довелося розривати депозит достроково з втратою доходу.
- Оцінити рівень дохідності — це один із ключових чинників вибору депозиту.
- Обирати депозити з бонусами та привілеями, які пропонує банк.
- Звертати увагу на зручність оформлення — дедалі більше громадян надають перевагу онлайн-вкладам через мобільні застосунки.
- Уточнити умови дострокового розірвання або можливості поповнення вкладу.
Воєнні ризики досі залишаються потужним стримувальним фактором, що гальмує розвиток депозитного ринку. Разом з тим, очікується, що у другому півріччі ситуація на валютному ринку залишатиметься стабільною, а економічне зростання допоможе знизити інфляцію, — підсумував Дмитро Замотаєв.
Ці фактори можуть активізувати тих громадян, які мають намір не лише зберегти кошти, а й отримати пасивний дохід