Про це свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології.
Соціологи повідомляють, що ставлять респондентам запитання, якими українці бачать відносини України з Росією, вже впродовж 15 років і, щоб побачити динаміку, пропонують порівняти результати опитування в лютому 2013 року (до Революції Гідності та окупації Криму і частини Донбасу), у лютому 2022 року (після окупації Криму і частини Донбасу, але до повномасштабного вторгнення), у липні 2022 року (після вторгнення) і у травні 2023 року (поточні настрої).
Перед Революцією Гідності переважна більшість українців (70%) хотіли бачити Україну та Росію незалежними, але дружніми державами. Лише 15% наполягали на тому, що відносини мають бути, як з іншими державами, — із закритими кордонами, візами, митницями. Причому досить істотна частка респондентів (12%) бажали навіть об’єднання в одну державу.
Після окупації Криму і початку війни на Донбасі частка тих, хто вважав, що відносини мають бути, як з іншими державами, зросла до 44%, хоча 48% надалі вважали, що країни мають лишатися дружніми.
Натомість лише після широкомасштабного вторгнення частка тих, хто хоче мати закриті кордони, візи й митницю з Росією, зросла до 79%. Цей показник залишається ідентичним і надалі протягом останнього року.
Лише 10% зараз хотіли б, щоб країни були дружніми, і лише 1% хотів би об’єднання країн в одну.
Якщо до 2014 року в усіх регіонах переважна більшість українців бачили країни дружніми з відкритими кордонами, без віз і митниць, то тепер закриті кордони з Росією хочуть мати 75% жителів сходу та 73% мешканців півдня.
Крім того, вважають, що з Росією потрібно мати закриті кордони, візи та митниці, навіть 70% тих, хто вдома спілкується переважно або лише російською мовою. Серед українсько- та двомовних цей показник становить 81–82%.
Опитування проводилося з 26 травня по 5 червня 2023 року. Громадян опитували через телефонні інтерв’ю. Для цього використали випадкову вибірку мобільних телефонних номерів.
Загалом опитали 984 респондентів, які мешкають в усіх регіонах України (крім АР Крим).
Участь в опитуванні взяли дорослі (від 18 років) громадяни України, які на момент опитування проживали на підконтрольній уряду території Україні.
Нагадаємо, 66% українців переконані, що діяльність Української православної церкви (московського патріархату) необхідно заборонити взагалі, а 85% – вважають, що влада має втрутитися у діяльність УПЦ МП.