Магічне 3 вересня: що пов’язує цю дату із Київським інститутом шляхетних дівчат (панянок)

15:11 03.09.2020

Саме 3 вересня (22 серпня за старим стилем) 1838 року у Києві відкрився Інститут шляхетних дівчат (панянок) — жіночий навчальний заклад, заснований в XIX столітті, який давав загальну освіту та естетичне й етичне виховання.

Магічне 3 вересня: що пов’язує цю дату із Київським інститутом шляхетних дівчат (панянок) Фото: Вид на будівлю Київського інституту шляхетних дівчат. Початок XX ст.1912 р.
Світлодіодне освітлення

Будівля інституту — нинішній Міжнародний центр культури і мистецтв, більш відомий як Жовтневий палац.

Згідно зі статутом (затвердженим 5 листопада 1834 року), право на вступ мали дівчата, віком від 8 (на річний підготовчий курс) до 13,5 років. Вступали переважно з небагатих дворянських родин (їх утримували державним коштом), родин купців I гільдії та почесних містян (на початку XX ст. річна плата за навчання становила 350 крб.).

Щороку в 30-50-ті рр. XIX ст. закінчувало 120—200 дівчат. Охочих навчатись було значно більше, адже це був єдиний подібний заклад у Київській та прилеглих до неї губерніях. У 1838—1888 роках тут здобули освіту 1283 дівчини. Пансіон містився у маєтку графині Явдохи Василівни Левашової, дружини військового губернатора Василя Левашова на Володимирській, 54 (тепер тут Президія НАН України).

Так виглядали вихованки навчального закладу

Особливості навчання

Навчання тривало 6 років (три класи по два роки), 11 місяців на рік (канікули в липні).

Інститут як закритий навчальний заклад забезпечував своїм вихованкам повний пансіон (житло, харчування, побутові послуги), але й вимагав дотримання режиму, що суворо контролювалося.

Навчальну програму становили такі курси: Закон Божий, російська, польська, німецька та французька мови, російська література, географія, історія, (спрощено) фізика та математика, малювання, музика, церковний спів, домогосподарство та рукоділля. Слід зазначити, що Закон Божий подавався, залежно від віросповідання учениці, з точок зору православ’я, католицизму, лютеранства. Кожен день розпочинався (о шостій ранку) та завершувався (о десятій вечора) молитвою.

Випускниці інституту отримували право працювати виховательками в дворянських та купецьких родинах.

У різний час в інституті навчались діячки культури: Наталя Забіла, Олена Пчілка, Королева Наталена Андріанівна, сестри Тальберг (співачка й піаністка), А. Меншикова, Є. Рафалович, Є. Єльчанінова (співачки опери).

Існував заклад до 1918 року, коли більшовики забрали будівлю для Вищого військового училища, у 1930-ті роки тут розмістилося НКВС. Під час війни стара чотириповерхова будівля згоріла.

За матеріалами з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Великий Київ у Google News

підписатися