Міфи про кров та здачу спростували в Українському центрі трансплант-координації.
Міф 1: Після здачі крові люди непритомніють
Правда: Якщо людина не має протипоказань до донорства і правильно підготувалась до процедури, імовірність неприємних симптомів опісля дуже низька. Може виникнути
короткочасне запаморочення або слабкість. Після донації варто залишитися у центрі крові на 15-20 хвилин, аби вам надали допомогу в разі необхідності.
Міф 2: Донорство крові допомагає схуднути
Правда: Організм дійсно витрачає деяку кількість калорій на відновлення крові, однак ці енерговитрати не компенсують неправильного харчування та браку фізичної активності. Проте регулярне донорство надихає людей уважніше ставитися до свого здоров’я, наслідком чого може стати нормалізація ваги.
Міф 3: Донором може бути лише людина з ідеальним здоров’ям
Існує ряд протипоказань до донорства крові — деякі хвороби та період відновлення після них, вживання певних ліків тощо. Але є й відносні фактори — скажімо, регулярному донору краще не палити, проте саме по собі куріння не протипоказанням, якщо не призвело до розвитку хвороб. Те ж саме стосується зайвої ваги. Більшість людей може здавати кров, хоча остаточне рішення приймає лікар під час попереднього огляду.
Міф 4: Під час донації можна заразитися
Для забору крові використовуються одноразові стерильні системи, тож донор заразитися не може.
Навіть він сам інфікований, кров перевіряють на ряд захворювань, і в разі їхнього виявлення — утилізують. Тож для реципієнта переливання також є безпечним у цьому плані.
Міф 5: Здавати кров — шкідливо для здоров’я
Часом можна почути, що регулярне донорство крові виснажує організм, але насправді все навпаки. Донації стимулюють відновлювальні процеси в організмі, знижують ризик розвитку онкологічних і серцево-судинних захворювань.
Нагадаємо, подружжя за півтора року війни п’ять разів здали кров: внесок у перемогу.