Як зазначили парамедики, майже половина (49%) нещасних випадків, пов’язаних з ударом струму, призвели до смерті
ПЕРША ДОПОМОГА залежатиме від стану, в якому знаходиться потерпілий та характеру пошкоджень. Якщо когось ударило струмом, ЗАВЖДИ дійте за алгоритмом:
- Переконайтеся, що місце події є безпечним для вас і постраждалий не контактує з електрикою.
- Якщо постраждалий перебуває під напругою, особливо на вулиці, і ви не знаєте, як знеструмити це місце – НЕ ПІДХОДЬТЕ до нього, відразу викликайте екстрені служби!
Якщо місце і постраждалий для вас БЕЗПЕЧНІ
- Перевірте у потерпілого наявність свідомості та дихання.Якщо свідомість та дихання є, огляньте його на наявність опіків та травм, які він міг отримати під час падіння чи удару.
- Викличте швидку допомогу (103).
- Навіть якщо потерпілий у свідомості та видимих ушкоджень немає, викликайте швидку допомогу.Струм підступний пошкодженням судин і органів, тому зупинка дихання і серця може наступити протягом двох діб.
- Надайте Першу допомогу залежно від того стану, який ви визначили у постраждалого під час огляду (п.2).
Якщо потерпілий у свідомості, і є опіки (зазвичай вони на кінцівках):
замотуємо будь-якою тканиною та під холодну воду хвилин на 10-15. При електротравмах опіки це часто відкриті рани, тому їх важливо чимось закрити.
Якщо немає свідомості, але є дихання:
перевертаємо в Стабільне бокове положення, контролюємо дихання і чекаємо на швидку.
Якщо немає свідомості та немає дихання:
приступаємо до Серцево-легеневої реанімації (СЛР) відповідно до віку та проводимо, поки постраждалий не задихає або поки не приїде швидка допомога; або до повної вашої втоми чи до моменту, поки вашому життю не почне щось загрожувати.