Такі нововведення передбачені законопроектом про оптимізацію функцій Фонду соціального страхування, який вже найближчим часом планує схвалити Кабмін, пише Обозреватель.
Зміни пояснюють критичним станом фінансування страхових виплат Фондом соціального страхування (заборгованість з виплати лікарняних на червень 2021 року становила близько 3 млрд грн). Це сталося, зокрема, через збільшення кількості хворих внаслідок пандемії.
Так, законопроєктом пропонуються такі головні новації:
- З 2023 року виплата лікарняних за рахунок коштів Фонду буде починатися з 8-го дня непрацездатності. До того, протягом 7 днів, лікарняний працівнику буде зобов’язаний виплачувати роботодавець. Зараз діє норма, згідно з якою роботодавець оплачує тільки перші 5 днів лікарняного, а далі починає виплачувати Фонд соцстраху. Фактично це призведе до того, що за рахунок соціального страхування будуть оплачуватися тільки серйозні захворювання, а просте ГРВІ – компенсувати роботодавець.
- Листок непрацездатності стане тільки електронним і буде формуватися на підставі медичного висновку, який теж буде виключно цифровим.
- Доступ до Реєстру медвисновків надаватиметься за допомогою Єдиного вебпорталу “Дія” однаково для лікарів, працівників, роботодавців і Фонду. Для того щоб отримати інформацію про “лікарняний” конкретної особи, потрібно буде лише ввести унікальний реєстраційний номер медичного висновку.
- Фонд соцстраху буде проводити перевірку обґрунтованості медичних висновків з тимчасової втрати працездатності. Для цього будуть впроваджені окремі посади – страхові експерти-доктори. Їхні завдання, обов’язки та функції окремо визначить Кабмін.
- У разі встановлення факту оформлення “липового” медичного висновку, на підставі якого був виданий листок непрацездатності, Фонд буде звертатися до лікарів, які підписали такий медвисновок, з вимогою компенсувати суми, які були виплачені за відповідним лікарняним. Зробити це потрібно буде протягом 10 днів з моменту надходження вимоги про компенсацію, інакше будуть застосовуватися примусові заходи стягнення в порядку виконавчого провадження.
Нагадаємо, в червні 2021 року в Україні запрацювали електронні лікарняні. До кінця літа медичні заклади мали поступово перейти на формування електронних медичних висновків про тимчасову непрацездатність. А з 1 вересня цього ж року всі медзаклади мали формувати їх в електронному вигляді, але наразі цей перехідний період продовжили до 1 жовтня.