Київський регіон розглядають як найбільш практичний для повернення українських біженців – закордонний експерт

Автор: Оксана Тупальська
18:17 31.10.2023

З огляду на привабливість та виправданість повернення біженців з-за кордону центральний регіон та Київ зокрема розглядають як найкращий. Про це розповів польський дослідник демографії та статистики Аріель Драбінський.

Київський регіон розглядають як найбільш практичний для повернення українських біженців – закордонний експерт

З 13 млн українців, які вимушено залишили свої домівки та виїхали закордон, понад 8,5 млн мешкають в країнах ЄС. З посиланням на соціологічні відомості, які були отримані в українських колег, Драбінський розповідає про перспективу повернення біженців з метою відбудови краю, що, вочевидь, відбудеться після перемоги.

«Поділили Україну на наступні частини – захід України, де, як твердять українці, неможливо прийняти більше людей. За різними даними станом на вересень в країні проживають 4-6 млн внутрішніх переселенців. Значна частина виїхала в західні області. Де існує, окрім інших, проблема гідрологічна – бракує води, яка є одним з найважливіших засобів. І це край, де не можна вже приймати нових переселенців, а ті, що там уже є, також не будуть мешкати довго. Наступний регіон – центральний. Тобто, Київ і навколишні райони. Є місце, є певний рівень безпеки та є необхідна інфраструктура і можливості», – каже експерт.

Південні та східні регіони, де на частині земель тривають воєнні дії – це території, де кількість населення впала на 60-70%. Відтак, є необхідність повернення населення.

«Якщо візьмемо дані останнього року, понад половина біженців, які повернулися в Україну, поїхала в центральні регіони. Руху в бік південних та східних регіонів не помітно. Це природно, бо це землі, максимально наближені до зони  воєнних дій. Українці свідомі викликів, мають різні ідеї. Зокрема, Інститут майбутнього стверджує, що слід спонукати до повернення 13-14 млн емігрантів. Я з цього усміхаюсь, бо це неможливо – рівень життя в країні не відповідає можливостям приймання такої кількості емігрантів», – каже експерт.

Та додає, що, найімовірніше, ця категорія біженців буде мешкати після війни у Польщі та Німеччині, а деякі, навіть можуть поїхати в рф.

«Помітно, що українці дуже стараються не образити Польщу. Бо ми маємо дуже тісні культурні зв’язки, у нас подібні моральні норми та законодавство. Хоч складно сказати, що подібним є виконання законів в Україні і Польщі, дуже подібна мова, тому біженці дуже легко інтегруються в Польщі та закладають домогосподарства», – говорить дослідник демографії та статистики Аріель Драбінський.

Водночас, мінусом для подальшої інтеграції українців, та перевагою для їхнього швидшого повернення додому є те, що поляки приймали біженців в родини, а не селили в спеціальне облаштоване житло для великої кількості людей. Подібні табори є в країнах західної Європи. Так як довго квартируватися в пересічних поляків українці не хочуть, та і польські сім’ї не готові вічно приймати, то чимало біженців або їдуть на захід ЄС, або повертають додому.

Раніше “ВК” розповідав, що в березні 2025 р. українським біженцям, як і країнам їхнього перебування, необхідно буде визначитися щодо продовження дозволів на проживання або повернення на Батьківщину.

Великий Київ у Google News

підписатися