Про це розповів Володимир Розуменко, директор Інституту нейрохірургії ім. акад. А.П.Ромоданова НАМН України.
Мало хто знає, але саме киянин Розуменко є засновником лазерного напрямку у вітчизняній нейрохірургії. Деякі його операційні розробки були взагалі першими в світі. У 2017-му він отримав титул «Людина року» за вперше проведену в світі операцію через ендоскоп із застосуванням навігаційної системи.
“Коли я провів першу операцію з видалення пухлини головного мозку з застосуванням лазерних технологій у 1983 році, це було вперше не тільки в Україні, а й в Радянському Союзі. На той час лазери вже намагалися використовувати закордоном, зокрема, в Австрії, але ж це мікрохірургічні операції і проблема була в тому, як поєднати дуже потужну лазерну техніку з мікроскопом”, – розповів Розуменко.
За його словами, велася розробка технічних умов, щоб мікроскоп стояв практично на місці, а лазерний промінь міг пересуватися по 100 мікронів у різні боки. Ось цю систему суміщення «лазер-мікроскоп» і фокусування він сам розробив, спочатку кустарно змайстрував макет, а потім технічно впровадив у клінічну нейроонкологію спільно з ДП «Науково-дослідний інститут «Квант» (науково-виробниче підприємство оборонно-промислового комплексу України). Як виявилося, це було вперше в світі.
Крім того, український нейрохірург розробив фотодинамічну терапію пухлин головного мозку, яку можна застосувати для більш радикального видалення злоякісних пухлин головного мозку. Щоб пухлина під дією лазерного опромінення просто помирала. І тоді її навіть можна вже не видаляти.
“Написав теоретичне обґрунтування, так за моєї участі розробили цей метод: спочатку в організм вводиться спеціальна речовина – фотосенсибілізатор. Це як, наприклад, коли перед процедурою МРТ вводиться контраст, потім він з організму виходиться, а в пухлині залишається. Тож я запропонував таким чином вводити фотосенсибілізатор хворому і, коли через 10-20 хвилин речовина вийде з тіла, а залишиться тільки в ураженій тканині, почати опромінювати весь масив пухлини. Потужність опромінення дуже низька, але там, де буде фотосенсибілізатор, пухлинні клітини загинуть, бо від лазерного впливу утвориться атомарний кисень, який зруйнує ці клітини”, – деталізував нейрохірург.
На цю методику лікар в 1984-му році отримав авторське свідоцтво, але тоді все було таємно, для службового використання.
Володимир Розуменко – автор 101 патенту, 90% його розробок пов’язані з інноваційними технологіями у нейрохірургії, але жодної копійки за них лікар не отримує. Як він розповів, щоб отримувати щось, потрібно отримати патент міжнародного зразка і для початку треба вкласти десь 25 тисяч доларів. А якщо його закордоном ніхто не купить і не буде застосовувати? Тому ситуація така, що патенти є, а грошей за них немає.
“Моїми розробками свого часу дуже зацікавився головний нейрохірург Сполучених Штатів, він навіть прилітав до Києва і пропонував мені працювати в Каліфорнійському університеті. Але я пояснив, що залишуся тут. І зараз, під час повномасштабного вторгнення, моє рішення незмінне – бути в Україні і з Україною”, – зазначає Розуменко.
Відомо, в Інституті Амосова незабаром відкриють оновлену дитячу реанімацію.