На пряме запитання про ризики вивезення закордон ікон та приладдя з Києво-Печерської лаври в митниці відповідати не стали. Водночас, повідомили, що у 2023 році затримували вантаж з іконами.
«23 січня 2023 року в зоні митного контролю митного поста «УкрПошта» Київської митниці під час огляду міжнародного поштового відправлення було виявлено українську ікону в кількості 1 штука. На іконі зображена Божа матір з немовлям (Одигитрія). Ікона поміщена в нерозбірний кіот та містить ознаки старовини. Відповідно до висновку державної експертизи культурних цінностей Державного художнього музею України від 17 лютого 2023 року ікона є автентичною та має історичну та культурну цінність. Орієнтовна вартість предмету правопорушення складає 40 тис грн».
Ще одну ікону наприкінці лютого 2023 року хотіли відправити з України в США під виглядом фурнітури. “Богоматір “Тихвинська”, виготовлена майстрами борисівського іконописного промислу Слобожанщини.
Подібне зображення Богородиці було своєрідною візитівкою української Борисівки (тепер Брянська область РФ). Відправник – з українського міста Покров.
Наступний випадок було зафіксовано у березні 2023 року. Митники не дозволили вивезення ікони, що має оціночну вартість 2 тис грн, та є типовою для кінця ХІХ-початку ХХ ст., в народному виконанні, має історичну та культурну цінність.
А в липні старовинну ікону кінця ХІХ – початку ХХ століття – “Богоматір Смоленська” пересилали за кордон як сувенір, поки не зупинили фахівці митної служби. Пункт відправлення – знову США. Відправник – громадянин України з Ізмаїлу.
«Її можна віднести до Борисівської іконописної школи, що знаходилася на українській Слобожанщині. Нині іконописний центр Слобода Борисівка вважається історико-культурним явищем. Борисівські ікони унікальні за рахунок оригінальності техніки іконопису, декору, іконографічного трактування. Зокрема, лики мають виразні мигдалевидні світлі очі з чітко окресленою верхньою повікою”, — йдеться в повідомленні Київської митниці.
В.о. голови Держмитслужби України Сергій Звягінцев розповів, що до об’єктів матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення, та підлягають збереженню відносять:
- оригінальні художні твори живопису, графіки та скульптури, художні композиції та монтажі, твори декоративно-прикладного та традиційного народного мистецтва
- предмети, пов’язані з історичними подіями та розвитком суспільства та держави, історії, науки та культури
- предмети, що стосуються політичних партій, громадських і релігійних організацій, науки, культури та мистецтва.
«Підставою для пропуску за межі України таких товарів є свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей», – зазначив доповідач.
Однак є низка цінностей, які не можна вивозити за жодних умов. Це:
- цінності, занесені до Державного реєстру національного культурного надбання
- культурні цінності, включені до Національного архівного фонду
- культурні цінності, включені до Музейного фонду України.
Водночас, твори сучасного мистецтва, виготовлені після 1950 року можуть бути вивезені тимчасово за межі країни, якщо йдеться про сучасні гобелени, сувеніри, придбані в торгових мережах, авторська графіка, вироби з кераміки, скла, фарфору дерева, металу, текстилю тощо.
Також дозволяється вивозити або пересилати сучасні вироби з дорогоцінних металів, якщо їхня вартість не перевищує 10 тис. євро. Однак за наявності свідоцтва та декларування.
Нагадаємо, Київська митниця провела тендер на оренду собаки.