Київські мозаїки, панно, вітражі вивчають та вносять до переліку виявлених об’єктів і Держреєстру

Автор: Галина Ворона
12:25 05.12.2023

В Києві збереглося чимало творів монументального мистецтва 1950-80-х років, які яскраво відображають характерний для доби модернізму синтез мистецтв. Це мозаїки, керамічні панно, вітражі, живопис. На жаль, вони у поганому стані через невідповідне використання, відсутність ремонтних робіт, занедбаність самих будівель. Також їх можуть знищити утепленням стін тощо. У столиці почали вивчати такі твори монументального мистецтва та включати до переліку виявлених об’єктів та до Державного реєстру.

Київські мозаїки, панно, вітражі вивчають та вносять до переліку виявлених об’єктів і Держреєстру

Про це повідомляє Департамент охорони культурної спадщини КМДА, який веде таку роботу спільно КНМЦ по охороні, реставрації та використанню пам’яток історії, культури і заповідних територій.

Важливим досягненням такої співпраці стало занесення до Реєстру знаменитого панно на ресторані “Вітряк” (пр-т Глушкова, 1). Виготовленням мозаїки займалися відомій художники: Віктор Зарецький, який стояв біля джерел фольклорного стилю в українському мистецтві 1960-х років, Алла Горська і Борис Плаксій.

Також вже було надано статус виявлених об’єктів культурної спадщини двом творам видатного художника-монументаліста Федора Тетянича. Це мозаїчне панно (оригінальна авторська техніка) “Квітучі сади” або “Україна молода” на фасаді невиразної з архітектурного боку будівлі по Дарницькому б-ру 23, та панно “Наука” на стіні корпусу № 18 факультету інформатики та обчислювальної техніки КПІ (вул. Політехнічна, 41).

Панно “Україна молода” вже занесено до Державного реєстру як пам’ятка місцевого значення.

До переліку виявлених об’єктів у 2022-2023 рр. внесено ансамбль мозаїчних панно на торцях житлових будинків по Берестейському пр-ту (кол. Пр-т Перемоги) 17 – 27. Серія панно створена у 1967-1979 рр. четвіркою найвідоміших авторів, які стояли біля витоків монументального мистецтва України в другій половині ХХ ст.

Читайте також: Кличка просять прибрати серп і молот з мозаїки на Хрещатику

Нагадаємо, Київ може втратити унікальну мозаїку через затятого власника будинку.

Великий Київ у Google News

підписатися