Програмою Transparent cities/Прозорі міста було вивчено роботу 70-ти міських рад та за результатами спостережень ставили оцінки містам «прозоре», «частково прозоре», «непрозоре».
«Питання прозорості та підзвітності важливі не тільки для муніципалітетів і мешканців, а й для продовження підтримки України міжнародною спільнотою», – зазначають автори дослідження.
Найвищий показник прозорості отримали Дніпро, Львів та Мукачево.
Частково прозорими назвали серед обласних центрів Київ, Житомир, Вінницю, Тернопіль та Ужгород.
Непрозорими вважають усі міста Київської області, де працювали експерти – це Ірпінь, Бровари, Бориспіль, Боярку, Білу Церкву, Вишневе та Васильків.
Методологія дослідження містить 40 критеріїв, більшість з яких – функціональні обов’язки міських рад і їхніх виконавчих органів, зокрема:
- підтримка ВПО (інформування про допомогу, працевлаштування, проживання),
- підтримка релокованого бізнесу (юридичний супровід, навчання, кредитні чи податкові умови),
- інформування про укриття,
- забезпечення доступу до даних про земельні та житлові питання, комунальне майно тощо.
Зазначається, що після запровадження воєнного стану погіршилась ситуація з доступом громадян до публічної інформації. Частина місцевих рад закрили офіційні сайти або сторінки з важливою інформацією, а мешканці втратили доступ до представників влади.
Місцевим радам, які не досягли прозорості порекомендували приділяти більше уваги впровадженню електронних сервісів та доступності публічних даних.
Нагадаємо, перед повномасштабним вторгненням Київ потрапив на 81-у сходинку у світовому рейтингу щодо рівня забруднення повітря в мегаполісах. Що було не найгіршим в світі показником.