Київ прикрасить екологічна новація – дощові міні-садки у місцях найбільших підтоплень

Автор: Оксана Тупальська
18:10 26.10.2023

Навесні у столиці планують почати висадку дощових садків. Технологія дозволяє збирати воду, що стікає з дахів та тротуарів, та живити нею зелені насадження. Про особливості новації кореспонденту “Великого Києва” розповів директор Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА Олександр Возний.

Київ прикрасить екологічна новація – дощові міні-садки у місцях найбільших підтоплень
Світлодіодне освітлення

Чому виникла ідея створення в Києві дощових садків?

Дощові садки є популярними завдяки поєднанню естетичного вигляду і функціональності. Маючи спеціальну конструкцію та дренажну систему, вони мають здатність поглинати, затримувати та фільтрувати до 90% води, що потрапляє на їхню поверхню. Завдяки цьому під час залпової зливи частину води забере на себе саме дощовий садок, а не зливостокова каналізація. Дощові садки бувають різного об’єму. У випадку Києва ми плануємо почати з пілотних проєктів, тому це будуть невеликі дощові садки або канави. Вони представлятимуть собою заглиблені клумби площею близько 10 кв. м, які свою основну функцію виконуватимуть саме в період інтенсивних опадів. 

Яким чином та де будете готувати рослини для таких садків?

Рослини для дощових садків будуть обрані і висаджені фахівцями районних комунальних підприємств по утриманню зелених насаджень. Особливістю дощових садків є вологолюбні і стійкі до спеки багаторічні рослини, які сприяють очищенню та зволоженню повітря, а також збільшують рівень біорізноманіття у міському просторі. Рослини мають висаджуватися у спеціально розробленій ділянці дощового саду, де їх корені можуть ефективно фільтрувати стічні води. 

Як працює технологія дощових садків?

Робочий принцип дощових садків полягає у зборі води, яка стікає з дахів будівель та інших міських покрівель, а також з асфальтованих доріжок і тротуарів. Ця вода може містити різні забруднення, такі як нафтопродукти, сміття, важкі метали тощо. Для обробки цієї води її збирають у спеціальних резервуарах або басейнах. Тут вона проходить через фільтри та інші очисні системи, які видаляють забруднення. Відповідно, до екосистеми вода повертається вже очищеною. 

Де шукати наступної весни перші садки?

Зараз наші фахівці комунальних підприємств по утриманню зелених насаджень обирають місця для розташування таких садків. Перевагу будемо надавати локаціям, які традиційно страждають від підтоплень під час залпових злив. Вартість дощового садка залежить від багатьох факторів: особливостей локації, формату, розміру тощо. Що стосується кількості, то спираючись на результати нашого експерименту, будемо вирішувати, чи масштабувати його по місту.

Чи можуть кияни самостійно створити спільно з міськими службами такі дощові садки, наприклад, біля офісів?

Якщо йдеться про балансоутримувача певної території, то звичайно на ній можна створити дощовий садок самостійно. В мережі Інтернет є велика кількість інформації щодо створення та утримування дощових садків, зокрема в «Каталозі природоорієнтованих рішень». 

Нагадаємо, на Контрактовій площі неподалік пам’ятника “Фонтан “Самсон” на цьому тижні висадили сакури. 

Великий Київ у Google News

підписатися